Sayfanın konuları: THY, Türk Hava Yolları, THY Uçak Saatleri, THY, Uçak Ücretleri, THY Uçuş Fiyatları, THY Uçak Tarihleri, THY, Uçuş Tarifesi, THY Telefonları, THY, THY İstanbul, THY Ankara, THY İzmir, THY Antalya, THY Kıbrıs Uçuşları, THY Bileti, thy uçuş bilgisi sorgulama, thy tarife, Türk Hava Yolları Uçuşları, Türk Hava Yolları Bilet, thy.com.tr, THY Bilet Fiyatları, THY Rezervasyon, THY Uçuş Saatleri, THY Online Check In, THY İş Başvurusu, THY Bilet, THY İnsan Kaynakları, THY Telefonları, thy, thy.com.tr, turkishairlines.com, t h y

THY - Türk Hava Yolları

 • THY - TÜRK HAVA YOLLARI
  İNTERNET SİTESİ - thy.com.tr

  THYTHY Bilet Fiyatları, THY Rezervasyon, THY Uçuş Saatleri gibi her tür bilgiye Türk Hava Yolları'nın THY.com.tr adresli resmi internet sitesinden ulaşabilirsiniz...
  Sitede THY'nin İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Adıyaman, Ağrı, Amsterdam, Berlin, Batman, Brüksel, Budapeşte, Bursa, Bükreş, Cidde, Denizli, Diyarbakır, Dubai, Düsseldorf, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Frankfurt, Gaziantep, Hamburg, Hannover, Hatay, Kahramanmaraş, Kars, Kayseri, Kive, Konya, Köln, Lefkoşa, Londra, Malatya, Mardin, Medine, Moskova, Muş, Münih, Nevşehir, New York, Nürnberg, Paris, Prag, Riyad, Roma, Samsun, Sivas, Sofya, Stuttgart, Tokyo, Trabzon, Van, Venedik ve Zürih seferlerine ilişkin bilet fiyatları, rezervazyon ve uçuş saatleri bilgilerini bulabilirsiniz.

  Ayrıca sitede THY online check in, iş başvurusu (insan kaynakları), telefon ve adresler de bulunuyor...


 • THY - TÜRK HAVA YOLLARI
  UÇUŞ TARİFESİ

  Bu sayfada, THY'nin tüm seferlerinin uçak kalkış-varış saatleri ve ucuş tarihlerine ulaşabilirsiniz.


 • THY - KALKIŞ-VARIŞ SAATLERİ

  THY kalkış ve varış saatlerini, havalimanına, saate, uçuşa ve şehre göre sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulama için aşağıdaki tabloyu da kullanabilirsiniz.


 • THY Kalkış-Varış Saati Sorgulama

  Şehire göre sorgula
  Nereden
  *
  Nereye
  *  
  Kalkış Tarihi
  *

    Tarihi "01.01.2013" şeklinde yazınız. Sorgulamayı bugünün
    tarihinden iki gün önce ve iki gün sonrası için yapabilirsiniz.


 • THY - ONLINE BILET SATIŞI

  THY sitesinde, online olarak uçuş planlaması yaparak, biletinizi satın alabilirsiniz.


 • THY - ONLINE CHECK-IN

  THY check-in işlemlerinizi havaalanına gelmeden yapabilirsiniz.


 • THY - ONLINE BAGAJ TAKİBİ

  THY kayıp bagaj sorgulamasını, bu sayfada yapabilirsiniz.


 • THY - KARGO HİZMETLERİ

  THY'nin kargo hizmetleri ve ücretleri konusunda bilgi alabilirsiniz. • THY Haberleri

 • THY - Multimedya

  THY'nin uçak fotoğrafları, reklam ve tanıtım filmleri, duvar kağıtları, ekran koruyucuları ve logolarını bulabilirsiniz.


 • THY - SkyLife Dergisi

  THY'nin aylık gezi kültürü dergisini okuyabilirsiniz.


 • THY Resimleri

  THY ile ilgili internetteki tüm resimlere bu site yoluyla ulaşabilirsiniz.


 • THY Haberleri

  THY ile ilgili internetteki tüm haberlere bu sayfa yoluyla ulaşabilirsiniz. • Diğer Havayolu Şirketleri:

 • PEGASUS HAVAYOLLARI

  Pegasus Havayolları'nın uçuşları hakkında bilgi almak için bu sayfayı ziyaret ediniz.


 • ANADOLUJET

  AnadoluJet'in uçuşları hakkında bilgi almak için bu sayfayı ziyaret ediniz.


 • ONUR AIR

  Onur Air'in uçuşları hakkında bilgi almak için bu sayfayı ziyaret ediniz.


 • SUNEXPRESS

  SunExpress'in uçuşları hakkında bilgi almak için bu sayfayı ziyaret ediniz.


 • ATLASJET

  Atlasjet'in uçuşları hakkında bilgi almak için bu sayfayı ziyaret ediniz.

THY Hakkında...  Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı ya da kısaca THY, Türkiye'nin ulusal havayolu şirketi yani bayrak taşıyıcısıdır. THY'nin merkezi İstanbul Atatürk Havalimanı'ndadır. Ayrıca Ankara Esenboğa Havalimanı'nda da bir hub'ı bulunmaktadır. Türk Hava Yolları'nın uçuş ağı Avrupa, Orta Doğu, Uzak Doğu, Kuzey Afrika, Güney Afrika ve Amerika'ya kadar uzanmaktadır.

  20 Mayıs 1933 tarihli 2186 sayılı kanunla kurulan ve ilk adı Havayolları Devlet İşletme İdaresi olan THY, 1935 yılına kadar Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı kaldıktan sonra 2744 sayılı kanunla, Bayındırlık Bakanlığı'na bağlanmıştır. O zamanlardaki ismiyle Devlet Hava Yolları İşletmesi, şimdiki adıyla THY, beş uçak ve 23 koltuk kapasitesi ile Ağustos 1933 tarihinde seferlere başlamıştır. 1933 yılındaki filo, 2 adet King Bird (5 koltuklu), 2 adet Junkers F-13 (4 koltuklu) ve 1 adet Tupolev ANT-9 (10 koltuklu)'dan oluşmaktaydı.

  THY'nin ilk genel yönetim merkezi Ankara'dadır. İdarenin adı, 03.06.1938 tarih ve 3424 sayılı kanunla, Devlet Hava Yolları Umum Müdürlüğü'ne çevrilmiş ve katma bütçeli bir idare olarak Ulaştırma Bakanlığı'na bağlanmıştır. 21 Mayıs 1955 tarihli ve 6623 sayılı kanunla Devlet Hava Yolları Umum Müdürlüğü kaldırılmış, Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı adı ile her nevî hava nakliyatı ve buna müteferri yapmak ve hususî hukuk hükümlerine göre idare edilmek üzere Hükûmete bir Anonim Ortaklık kurma yetkisi verilmiştir. 20 Şubat 1956 tarihinde Esas Mukavelenâmesi'nin Bakanlar Kurulu'nca tasdik edilmesi, Ticaret Sicili'ne kayıt ve ilan olunması ile Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı kurulmuş ve 1 Mart 1956 tarihinde faaliyete geçmiştir. Kuruluşundaki sermayesi 60 Milyon TL idi.

  En büyük ortak TC Maliye Vekâleti'ne bağlı olan Hazine Müsteşarlığı'ydı. Kurucu ortaklar arasında, payları küçük olmakla birlikte; Cumhuriyet Matbaacılık ve Gazetecilik T.A.Ş., Sedat Simavi Halefleri Haldun ve Erol Simavi Kollektif Şirketi, Sefa Kılıçoğlu (Yeni Sabah Gazetesi Sahibi ), Ercüment Karacan (Milliyet Gazetesi Sahibi), Vatan Gazetecilik ve Matbaacılık T.A.Ş, Hayat Mecmuası Tifdruk Matbaacılık Sanayi A.Ş., Mithat Perin (İstanbul Ekspres Gazetesi Sahibi) Yusuf Ziya Ortaç (Akbaba Yayınevi Sahibi) gibi, basın dünyasının önde gelen temsilcileri de bulunuyordu. THY'nin ilk İdare Meclisi Başkanı Rıza Çerçel, üyeler ise Osman Nebioğlu ve Semih Sipahioğlu'ydu.

  THY, ilk uluslararası seferini 12.02.1947 tarihinde Atina'ya yaptı. Devlet Hava Yolları pilotları Orhan Ayata ve Adil Gözender yönetimindeki, TC-ABA tescil kodlu DC-3 uçağı bugün saat sabah 10:00’da Ankara’dan havalanmış, İstanbul’da aktarma yaptıktan sonra Atina’ya hareket etmiştir. Yolculuk toplam 2 saat, 40 dakika sürmüştür. DHY Genel Müdürü Osman Nuri Baykal'da uçakta bulunan heyet içindedir.

  THY, 1984 yılında 233 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 60 milyar TL'ye sermaye ile Kamu İktisadi Teşebbüsü statüsüne geçti. 1985 yılında A310 uçaklarının filoya katılması ile, ilk uluslararası uçuştan yaklaşık 40 yıl sonra Uzak Doğu ve Atlantik ötesi uçuşlar başladı. 1990 yılında 700 milyar TL sermayeye ulaşan THY, Kamu Ortaklığı İdaresi'ne bağlandı. Günümüzde T.C. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na bağlı olan THY'nin sermaye yapısı, Mayıs 2006'da yapılan yeni bir halka arz ile yeniden değişmiş ve hisselerin %53,57'lik kısmı IMKB'de işlem görür hale gelmiştir. Geri kalan %46,43'lük pay ise halen T.C. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na aittir.

  THY'nin bakım ünitesi, 2006 yılında THY Teknik Anonim Şirketi adı altında ve %100 sermayesi THY A.O.'ya ait olmak üzere ayrı bir yapıya kavuşmuştur. THY A.O. ile Teknik A.Ş. toplamda yaklaşık 12.000 kişilik bir işgücüne sahiptir.

  THY Antalya merkezli SunExpress havayolunda da Lufthansa ile %50-%50 ortaklığı vardır. Ankara merkezli AnadoluJet havayolu markasının da sahibidir.

  24.04.2007 tarihinde yapılan Olağan Genel Kurul, THY tarihine bir ilk olarak geçmiştir. Toplam şirket hisselerin %50'den fazlasının özel mülkiyette olduğu bir ortamda yapılan Genel Kurul sonucunda, Franklin Templeton Investments adlı yatırım fonu, THY Yönetim ve Denetim Kurulları'na ikişer adayını seçme imkânına sahip olmuştur.

  THY, ilk havayolu ittifakı tecrübesini, 1990'lı yılların ikinci yarısında yaşamıştır. O yıllarda Swiss Air'in başını çekmekte olduğu Qualiflyer grubuna 31 Mart 1998 tarihinde üye olmuştur.

  Bu kapsamda, THY'nin 1989 yılından beri sürdürmekte olduğu 'Sık Uçan Yolcu Programı' (Frequent Flyer), Qualiflyer ile birleştirilmiştir.Ancak bu ittifak denemesi hedeflendiği gibi gitmemiş, THY, 2000 yılında gruptan ayrılmıştır.

  Bu gelişmenin ardından, THY sık uçan yolcu programı yeniden yapılandırılmış ve yoluna 'Miles&Miles' adı altında devam etmiştir. THY'nin ikinci ittifak denemesi ise, ilkinden tam 10 yıl sonra gerçekleşmiş ve 1 Nisan 2008 tarihinde İstanbul'da imzalanan anlaşma ile şirket bu kez, Lufthansa'nın başını çektiği (SA) Star Alliance'a üye olmuştur.

THY Haberleri

THY Teknik, "Yeşil Kuruluş" oldu

  Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün (SGHM), çevreye duyarlılık amacıyla yürüttüğü "Yeşil Havaalanı Projesi"nde Türk Havayolları Teknik Aş (THY Teknik), "Yeşil Kuruluş" unvanını Aldı.

  SHGM tarafından temmuz ayından itibaren başlatılan projede havaalanında faaliyet gösteren kuruluşların çevreye vereceği zararları azaltmak amaçlanıyor. Bu proje kapsamında THY Teknik ikinci 'yeşil kuruluş' unvanını aldı. SHGM tarafından yapılan yazılı açıklamada, incelemede bulunulan kuruluşun gereken şartlarını yerine getirdiği belirtildi. Kurumun proje logosunu kullanmasına, işletme yetki belgesi, ruhsat gibi izin belgelerinde yüzde yirmi indirim yapılacağı açıklandı.
  (31 Aralık 2009)


  THY İç Hatlarda 79 Lira!

  Türk Hava Yolları (THY), rezervasyonunu 7 gün önce yaptıran müşterilerine Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan 79 liraya uçma imkanı sundu. Şirket, söz konusu kampanyanın 01 Ocak - 30 Mart 2010 tarihleri arasında tüm iç hat uçuşları için geçerli olduğunu duyurdu.

  Uçuştan en geç 7 gün önce rezervasyon yaptıran yolcular, Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan gerçekleşen tüm iç hatlar ve Çanakkale, Merzifon, Isparta, Nevşehir, Sinop, Uşak uçuşları için belirtilen fiyatı ödeyecek.

  Bu arada 22 Ocak 2010 - 08 Şubat 2010 tarihleri arasının kampanyaya dahil olmadığı vurgulandı.
  (29 Aralık 2009)


  THY'ye "En İyi Hizmet Ödülü"

  Pakistan'da 29 yıldan beri ofisi bulunan Türk Hava Yolları (THY), Pakistan'ın önde gelen ekonomi gazetelerinden ''The Financial Daily'' tarafından en iyi hizmet ödülüne layık görüldü.

  The Financial Daily'nin "en iyi hizmet" ödülü Karaçi Belediye Başkanı Mustafa Kemal tarafından THY Pakistan Müdürü Utku Yazan'a verildi.

  Törende bir konuşma yapan THY Pakistan Müdürü Yazan, küresel kriz nedeniyle sivil havacılık sektöründeki daralmaya rağmen THY'nin Pakistan?da pazar payını yüzde 30 artırdığını söyledi.
  (23 Aralık 2009)


  THY'de Topçu Dönemi

  Türk Hava Yolları (THY) A.O. Yönetim Kurulu Başkanlığına Hamdi Topçu seçildi. THY Basın Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamada, THY Genel Müdürlüğünde bugün gerçekleştirilen Yönetim Kurulu toplantısında 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren Candan Karlıtekin'den boşalacak Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanlığına Hamdi Topçu'nun seçildiği belirtildi.

  Açıklamada, ''C grubu hisse sahibi olan Özelleştirme İdaresi Başkanlığının talebi doğrultusunda Yönetim Kurulunda C grubu hisseleri temsilen Hamdi Topçu'nun görev yapmasına karar verilmiştir. Ayrıca, toplantıda Prof. Dr. Cemal Şanlı, Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanvekilliğine getirilmiştir'' denildi. (18 Aralık 2009)


  THY ile Asiana Ortak Yolcu Taşıyacak

  Türk Hava Yolları ile Güney Kore’nin Asiana Hava Yolları Ortak Uçuş (Code Share) anlaşması imzaladı.

  Türk Hava Yolları ile merkezi Güney Kore’de bulunan Asiana Hava Yolları arasındaki Ortak Uçuş (Code Share) anlaşması, Türk Hava Yolları Genel Müdürü Doç Dr. Temel KOTİL ve Asiana Hava Yolları Genel Müdürü Young-Doo Yoon’un katıldığı törende imzalandı.

  Ortak Uçuş (Code Share) anlaşması 25 Ekim 2009 tarihinde yürürlüğe girecek ve Türkiye ve Güney Kore arasındaki ticaret ve turizmin gelişmesine katkı sağlayacak.

  Türk Hava Yolları ve Asiana Hava Yolları arasında imzalanan Ortak Uçuş (Code Share) anlaşmasının sonucu olarak, yolcular Türk Hava Yolları’nın aralarında Türkiye, Avrupa, Kuzey Amerika, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Rusya, Orta Asya ve Orta Doğu olmak üzere 119 uluslararası noktaya yaptığı uçuşlarla bağlantı kurma olanağı bulacaklar.

  İstanbul çıkışlı yolcular da Asiana Hava Yolları’nın aralarında Güney Kore, Japonya, Çin ve Güney Doğu Asya’daki popüler noktalar da olmak üzere 82 uluslararası destinasyonlara ulaşma fırsatı yakalayacaklar.

  Türk Hava Yolları Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil, “Asiana Hava Yolları ile Ortak Uçuş anlaşması imzaladığımız için çok mutluyuz. Bu anlaşma, Türk Hava Yolları ile yeni iş ortağımız Asiana Hava Yolları arasındaki gelişen işbirliğinin bir göstergesidir. Güçlerimizi birleştirmemiz yolcularımıza daha çok fırsat sunmamızı sağlayacak. En önemlisi, yapılan bu ortak uçuş anlaşmasından en karlı çıkan taraf, her iki havayolunun yolcuları olacak. Yolcularımız İstanbul ve Seul merkezlerini birbirine bağlayan uçuş ağı sayesinde önemli oranda uçuş seçeneğinden faydalanacak” dedi.

  Asiana Hava Yolları Genel Müdürü Young-Doo Yoon ise, “Bugün bu anlaşmanın imzalanmasıyla, Asiana Hava Yolları ve Türk Hava Yolları büyük bir işbirliği başlatıyor. Bu işbirliği, ortak yolcu taşımacılığı ve oluşan sinerji sonucunda daha da güçlenecektir. Her iki hava yolu arasındaki işbirliğinin başka alanlarda da süreceğini umuyorum” dedi.

  Ortak uçuş anlaşması sonrasında her iki havayolunun yolcuları ayrıca Özel Yolcu Programı “Frequent Flyer” programlarından da yararlanacaklar. Türk Hava Yolları’nın Miles&Smiles ve Asiana Hava Yolları’nın Asiana Club kartı sahibi yolcular her iki programın avantajlarını karşılıklı olarak kullanabilecekler.
  (6 Ekim 2009)


  THY'den bayramda 18 ek sefer...

  Türk Hava Yolları (THY), Ramazan Bayramı'nda gidiş-dönüş toplam 158 ek sefer düzenleyecek. THY, 17-27 Eylül tarihleri arasında iç hatlarda 125, dış hatlarda ise 33 ek sefer düzenleyecek. Buna göre Adana'da 6, Antalya'da 35, Bodrum'da 38, Dalaman'da 35, Hatay'da 2, Trabzon'da 9 ek sefer yapılacak. Dış hatlarda ise İspanya-Barselona'da 2, İtalya-Bologna'da 4, Mısır-Kahire'de 4, Hırvatistan-Dubrovnik'te 5, İtalya-Roma'da 17 ve Bosna Hersek-Saraybosna'da 1 ek sefer düzenlenecek.
  (19 Eylül 2009)


  THY yeni dergilerini tanıttı

  Türk Hava Yolları (THY) ile alt markası olan Anadolujet için hazırlanan yeni dergiler tanıtıldı. Eylül sayısından itibaren yenilenen 180 bin tirajlı Skylife dergisiyle dünya standartları üzerine çıkmayı hedefleyen THY, 'Skylife Business' ve 'AnadoluJet Magazine' adlı yeni dergilerle yayın hayatına başladı.

  Yeni dergiler THY'nin yeni basın merkezinde; Halkla İlişkiler Başkanı Zeki Çukur, Basın Müşaviri Ali Genç ve yayın ihalesini kazanan Infomag şirketi yetkilisi Serdar Turan tarafından tanıtıldı.

  Başkan Zeki Çukur da, dergi yayınında farkı ortaya koymak istediklerini belirterek, Skylife'i sadece Türkiye'nin değil dünyanın en popüler havayolu dergisi haline getirmek istediklerini vurguladı. Çukur, ayrıca Business ve First kabinine özgü 'Skylife Business', Anadolujet için hazırlanan 'AnadoluJet Magazine' adlı dergilerle de yolculara farklı duygular yaşatmak istediklerini anlattı. Çukur, ''Üç dergimiz için 11 firmanın katılımıyla gerçekleştirdiğimiz ihaleyi Infomag kazandı. Yayıncı şirket bize aylık 605 bin lira ve katma değer vergisini ödüyor. Bu Türkiye şartlarında önemli bir rakam. THY olarak müşterilerimizden gelen bilgi ve istekler doğrultusunda tamamen farklı bir dergi konseptine girdik.

  Yayıncı şirket yetkilisi Serdar Turan ise, eylül sayısı itibariyle THY dergilerinde önemli bir değişime girdiklerini, okur sayısını mümkün olduğunca artırmayı amaçladıklarını belirtti.
  (18 Eylül 2009)


  THY uçağına kuş çarptı

  Türk Hava Yolları'na ait Boeing 737-800 tipi uçağa Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan kalkışı sırasında kuş çarptı.

  141 yolcusuyla saat 07.00'da Sabiha Gökçen Havalimanı-İzmir seferini gerçekleştirmek için pistte kalkışa hazırlanan ”Afyonkarahisar” isimli THY uçağı kuş çarpması sonucu geri dönmek zorunda kaldı.TK 860 sefer sayılı THY uçağının pilotun pistten kalkışı sırasında hava trafik kontrol kulesine ”Motoruma kuş çarptı, kalkışı iptal ediyorum” diyerek uçuşu iptal etti. Teknik ekiplerin incelemesi sonucu motorda herhangi bir hasarın oluşmadığı tespit edilince uçak 50 dakikalık bir gecikmeyle saat 07.50'de İzmir'e uçtu.
  (17 Eylül 2009)


  THY, İzmir-Atina seferleri başlıyor

  THY, 21 Eylül 2009 tarihinden itibaren İzmir’den Atina’ya uçacak. Seferler, haftada 4 gün gerçekleştirilecek. Bu arada, mevcut uçuş tarifesine göre haftada 18 sefer olarak gerçekleşen THY'nin İstanbul-Atina seferleri ise 21 Eylül 2009 tarihinden itibaren haftada 21 sefer olarak yapılacak.
  (10 Eylül 2009)


  THY'nin Cakarta uçuşları start aldı

  THY, 03 Eylül 2009 Perşembe gününden itibaren Cakarta (Endonezya) seferlerine başladı. THY'nin önceki uçuş programında haftada 5 gün yapılmakta olan İstanbul-Singapur-İstanbul seferleri, haftada 5 gün İstanbul-Singapur-Cakarta-Singapur-İstanbul olarak gerçekleştirilecek.
  (4 Eylül 2009)


  THY'nin 6 aylık kârı 102 milyon TL

  Türk Hava Yolları'nın 2009 yılı ilk yarısına ait konsolide mali tabloları İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’na gönderilerek açıklandı.

  Mali tablolara göre THY'nin esas faaliyet karı geçen yılın aynı dönemine göre %4 artış ile 155 milyon TL olarak gerçekleşti. Ancak, finansal krizin sonucu olarak global havacılık sektöründe yaşanan daralmanın maddi duran varlık değerlerinde meydana getirdiği düşüş nedeniyle net kar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 58 düşüşle 102 Milyon TL olarak gerçekleşti. Aynı dönemde THY'nin satış gelirleri yüzde 14 artışla 2 milyar 965 Milyon TL oldu.
  (25 Ağustos 2009)