TCDD, Devlet Demiryolları, TCDD Tren Seferleri, TCDD Tren Ücretleri, TCDD Tren Saatleri, TCDD Banliyö Trenleri, TCDD Banliyö Treni Saatleri, TCDD Sorgulama, TCDD Bilgi, TCDD Banliyö Saatleri, tcdd.gov.tr, tcdd.com...

TCDD - Devlet Demiryolları


Banliyö Trenleri


TCDD - Diğer Bilgiler


TCDD Hakkında...  Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), Türkiye Cumhuriyeti'ndeki demiryolu taşımacılığını düzenleyen, işleten ve kontrol eden resmi kurumdur.

  Cumhuriyet öncesinde daha çok imtiyazlar ile değişik devletlere verilen Osmanlı Devleti'ndeki demiryolu işletmesi yetkisi, 24 Mayıs 1924 tarihinde çıkarılan 506 Sayılı Kanun'la millileştirilmiş ve "Anadolu - Bağdat Demiryolları Müdüriyeti Umumiyesi" kurulmuştur. Demiryollarının yapımı ve işletilmesinin bir arada yürütülmesi ve daha geniş çalışma imkânları verilmesini sağlamak amacıyla çıkarılan 31 Mayıs 1927 tarih ve 1042 Sayılı Kanun'la "Devlet Demiryolları ve Limanları İdare-i Umumiyesi" adını almıştır.

  1953 yılına kadar katma bütçeli bir devlet idaresi şeklinde yönetilen kuruluş, 29 Temmuz 1953 tarihinden itibaren 6186 Sayılı Kanun'la "Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi (TCDD)" adı altında Kamu İktisadi Devlet Teşekkülü haline getirilmiştir. Son olarak uygulamaya konulan 233 sayılı KHK ile "Kamu İktisadi Kuruluşu" hüviyetini almıştır.

  TCDD'nin hükümet düzeyindeki denetimi, gözetimi, koordinasyonu ve ilişkileri Ulaştırma Bakanlığı'nca yürütülmektedir. Merkezi Yönetim 18 ihtisas Daire Başkanlığı ile, Hukuk, Savunma ve Basın Halkla İlişkiler birimlerinden oluşmakta; demiryolu taşımacılığı ile ilgili hizmetler 7 Bölge Müdürlüğünce yürütülmektedir. Ayrıca 7 limanıyla verdiği hizmetlerin sorumluluğu Genel Müdürlüktedir.

  TCDD Yolcu Taşımacılığı

  TCDD'nin yolcu taşımacılığı için vermiş olduğu hizmette ana hatlarda kullanılan trenler şöyledir:

  Ankara-İstanbul-Ankara Hattı: Başkent Ekspresi · Cumhuriyet Ekspresi · Fatih Ekspresi Boğaziçi Ekspresi · Anadolu Ekspresi · Ankara Ekspresi

  Ankara-İzmir-Ankara Hattı: 9 Eylül Ekspresi · İzmir Mavi Tren · Karesi Ekspresi · Ege Ekspresi

  İstanbul-Kars-İstanbul Hattı: Doğu Ekspresi · Erzurum Ekspresi

  İstanbul-Bandırma-İzmir-Bandırma-İstanbul Hattı: 6 Eylül Ekspresi

  İstanbul-Gaziantep-İstanbul Hattı: Toros Ekspresi · İç Anadolu Mavi Tren · Meram Ekspresi

  İstanbul-Denizli-İstanbul Hattı: Pamukkale Ekspresi

  İstanbul-Kurtalan/Tatvan-İstanbul Hattı: Vangölü Ekspresi · Güney Ekspresi · 4 Eylül Mavi Tren

  Ankara-Adana-Ankara Hattı: Çukurova Mavi Tren

  Ankara-Zonguldak-Ankara Hattı: Karaelmas Ekspresi

  Isparta-İzmir-Isparta Hattı: Göller Ekspresi

  Adana-Elazığ-Adana Hattı: Fırat Ekspresi

  TCDD'nin yukarıda sıralanan ana hatlarının dışında bir de bölgesel olarak hizmet veren bölgesel trenleri vardır. Bu trenler şöyledir:

  Trakya Bölgesel Yolcu Trenleri, Haydarpaşa-Adapazarı Bölgesel Yolcu Trenleri, Ankara-Polatlı Bölgesel Yolcu Trenleri, Zonguldak-Karabük Bölgesel Yolcu Trenleri, Adana-Diyarbakır Bölgesel Yolcu Treni, Diyarbakır-Kurtalan Bölgesel Yolcu Treni, Samsun-Sivas Bölgesel Yolcu Trenleri, Sivas-Divriği Bölgesel Yolcu Treni Erzincan-Divriği Bölgesel Yolcu Treni, Kars-Akyaka Bölgesel Yolcu Trenleri, Elazığ-Tatvan Bölgesel Yolcu Treni, Van-Kapıköy Bölgesel Yolcu Treni, Mersin-Adana Bölgesel Yolcu Trenleri, Mersin-Adana-Osmaniye-İslahiye Bölgesel Yolcu Treni, Gaziantep-Nusaybin Bölgesel Yolcu Treni, Kütahya-Eskişehir Bölgesel Yolcu Trenleri, Konya-Ulukışla Bölgesel Yolcu Treni, Balıkesir-Kütahya Bölgesel Yolcu Treni, Basmane-Aydın Bölgesel Yolcu Trenleri, Basmane-Torbalı-Ödemiş-Tire Bölgesel Yolcu Trenleri, Basmane-Uşak Bölgesel Yolcu Trenleri, Ankara-Kırıkkale Bölgesel Yolcu Trenleri, Söke-Basmane Bölgesel Yolcu Treni, Söke-Nazilli Bölgesel Yolcu Trenleri

  TCDD Yurtdışı Yolcu Seferleri

  TCDD Avrupa Seferleri:

  Türkiye ile Avrupa ülkeleri arasındaki bağlantı İstanbul-Bükreş-İstanbul arasında her gün karşılıklı çalışan Bosfor Ekspresi ve İstanbul-Selanik-İstanbul arasında her gün karşılıklı çalışan trenle sağlanmaktadır. İstanbul-Sofya, İstanbul-Belgrad, İstanbul-Budapeşte ve İstanbul-Kişinev bağlantısı Bosfor Ekspresine bağlanan vagonlarla sağlanmaktadır.

  TCDD İran Seferleri:

  Türkiye ile İran arasındaki bağlantı İstanbul-Tahran-İstanbul arasında haftada bir gün çalışan ve kuşetli vagonlardan oluşturulmuş Trans Asya treni ve Van-Tebriz-Van arasında haftada bir gün çalışan ve I mevkii kuşetli vagonlardan oluşturulmuş tren ile sağlanmaktadır.

  TCDD Suriye Seferleri:

  Türkiye ile Suriye arasındaki bağlantı İstanbul-Gaziantep-İstanbul arasında çalışan Toros Ekspresi'ne haftada bir gün ilave edilen yataklı vagon ile sağlanmaktadır.

  TCDD Irak Seferleri:

  Türkiye ile Irak arasındaki bağlantı, Gaziantep-Bağdat-Gaziantep arasında haftada bir gün çalışan ve yataklı vagonlardan teşkil edilmiş tren ile sağlanmaktadır. Ancak, Irak'ta meydana gelen olaylar nedeniyle, söz konusu trenin seferleri geçici olarak durdurulmuştur. (2007).

  TCDD Yük Taşımacılığı

  TCDD, elinde bulunan çeşitli yük vagonlarıyla hemen hemen her türlü yükü taşıma kapasitesine sahiptir. Demiryolu yük taşımacılığı toplu ve programlı taşımalara yöneliktir, ayrıca münferit taşımalar da gerçekleştirilmektedir. Yurtiçi yük taşımaları hem TCDD'ye ait vagonlarla yapılabildiği gibi hem de müşterinin kendisine ait vagonlarla yapılabilmektedir.
  (Kaynak Vikipedi)

TCDD'den bayrama özel seferler

  Ramazan Bayramı'nda artan yolcu talebinin karşılanması için TCDD, Eskişehir-Haydarpaşa-Eskişehir arasında Yüksek Hızlı Tren (YHT) bağlantılı ek tren seferleri koydu. Dün başlayan Bayram Ekspres seferleri, 22 Eylül de dahil olmak üzere 4 gün süreyle hizmet verecek.

  Buna göre, Bayram süresince Ankara-Eskişehir-Ankara arasında günde 15 adet Yüksek Hızlı Tren, Eskişehir-Haydarpaşa-Eskişehir arasında ise ek Bayram Ekspres trenleriyle birlikte YHT bağlantılı 12 adet tren işletilecek. Ek Bayram Ekspres Trenlerinin varış ve kalkış saatleri ise şöyle:

  Eskişehir kalkış: 10.45- Haydarpaşa varış: 14.53;
  Eskişehir kalkış: 14.50- Haydarpaşa varış: 18.55;
  Haydarpaşa kalkış: 08.30- Eskişehir varış: 12.26;
  Haydarpaşa kalkış: 15.20- Eskişehir varış: 19.30.

  Bu trenlere Eskişehir-Haydarpaşa-Eskişehir arasında Başkent Ekspresine ait ücretler uygulanacak. Ankara-Haydarpaşa-Ankara arasında kombine taşıma ücret uygulamasına da devam edilecek. Ayrıca, yolcu taleplerinin karşılanması için İzmir Mavi Treni, 9 Eylül Ekspresi, İç Anadolu Mavi Treni, Meram Ekspresi, Doğu Ekspresi, Çukurova Mavi Treni ve 4 Eylül Mavi Treni başta olmak üzere kapasiteleri artırılacak.
  (19 Eylül 2009)

  TCDD, 153. yaşını kutlayacak

  Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğü 23 Eylül Çarşamba günü kuruluşunun 153. yıldönümünü kutlayacak. TCDD Genel Müdürlüğü'nden konuyla ilgili olarak yapılan açıklamaya göre, Türk demiryolculuğu, 23 Eylül 1856'da İzmir-Aydın hattının hizmete girmesini kuruluş yıldönümü olarak kabul ediyor.

  Cumhuriyet ile Osmanlı İmparatorluğu'ndan milli sınırlar içerisinde kalan 4 bin kilometrelik demiryolunun devralındığı ifade edilen açıklamada, 1924-1940 yılları arasında 3 bin 300 kilometre demiryolu yapıldığı ve yabancı devletlerin elindeki hatların millileştirildiği bildirildi.

  1940-1950 yılları arasında sadece 458 kilometre demiryolu yapıldığına dikkat çekilen açıklamada, 1950'de 7 bin 671 kilometreye ulaşan demiryolu ağının, 1950 sonrasında ülkenin koşullarının gerisinde kaldığı belirtildi.

  Demiryolu ağında bugün 10 bin 984 kilometreye ulaşıldığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

  "Demiryollarına, 2023'e kadar ise 23,5 milyar dolarlık yatırım hedeflenerek, 2013 yılına kadar bin 500, Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023'e kadar 4 bin kilometre hızlı demiryolu ağına ulaşmış, mevcut sistemini tamamen yenilemiş, ileri demiryolu sanayisini üreten, ihraç eden, etkin ve verimli bir demiryolu sistemine sahip bir Türkiye hedefleniyor."

  TCDD'nin 153. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, TCDD Genel Müdürlüğü, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ve Almanya Federal Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği işbirliğiyle hazırlanan "Hicaz ve Bağdat Demiryollarının 100. Yılında Fotoğraf Sergisi" ile Arif Sayyar'ın "Demiryolu Resim Sergisi" Ankara Gar Sanat Galerisi'nde 23 Eylül günü açılacak. Aynı gün Kültür ve Turizm Bakanlığının Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği koroları da birer konser verecek.
  (18 Eylül 2009)

  TCDD'de bayram alarmı

  TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, vatandaşlardan gelen şikayetler üzerine Daire Başkanları, Genel Müdür Yardımcıları ve Bölge Müdürlerine bir yazı göndererek TCDD'ye ait tüm işyerlerinde sıkı denetim yapılmasını istedi. Karaman, işyerlerinin temizlik, tertip, düzen ve çevresel uyumluluğunun sürekli denetim altında tutulmasını istedi.

  TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, yaklaşan Ramazan Bayramı öncesinde denetimleri artırarak demiryollarındaki eksikliklerin giderilmesi talimatı verdi. Karaman, TCDD'de daire başkanları, genel müdür yardımcıları ve bölge müdürlerine 24 Ağustos tarihli gönderdiği yazıda, Hızlı Tren hatlarının inşa edilerek vatandaşların hızlı trenlerle buluşturulduğuna dikkat çekti. Diğer taraftan da mevcut yük ve yolcu taşımacılığının kalitesinin artırıldığını belirten Karaman, vatandaşların memnuniyetini artırma yönünde azimle çalışıldığını kaydetti.

  Bu çerçevede memur, işçi ve TCDD yöneticileri ile hedeflere emin adımlarla yaklaşıldığın belirten Karaman, "Bu hedeflere erişmede ve kuruluşumuz vizyonunun yakalanmasında, ekip ruhu, tek hedefe yönelme kişisel gayret, temiz çevre, temiz işyeri, işe ve işyerine sahiplenme gibi hususlar büyük önem arz etmektedir. Müşterilerden ve duyarlı vatandaşlardan alınan görüş, öneri ve şikayetler ile yapılan denetimlerde özellikle gar, istasyon ve diğer işyerlerindeki temizlik, düzen, intizam ve çevresel bütünlük bağlamında bazı eksiklik ve olumsuzluklar olduğu değerlendirilmektedir" dedi.
  (10 Eylül 2009)

  TCDD'den belediyelere ağır fatura

  Son altı yılda 375 tane hemzemin geçit yapan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), bunların faturasını belediyelere yolladı.

  TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, hemzemin geçitleri belediyelerin yapması gerektiğini, ancak onların görevini kendilerinin üstlendiklerini söyledi. Karaman, toplam 170 milyon liralık fatura gönderdiklerini, ödemeyi kabul etmeyen 70 belediyeyi mahkemeye verdiklerini, 3 milyon 15 bin lira için 108 kamu davası açtıklarını belirtti. Belediyeler ise duruma tepki gösterdi.
  (9 Eylül 2009)

  YHT'de kesintisiz mobil sistem

  TCDD Genel Müdürlüğü, Yüksek Hızlı Tren’lerde (YHT) kesintisiz mobil iletişime imkan sağlayan GSM-R sistemini devreye sokmaya hazırlanıyor.

  TCDD Genel Müdürlüğü yetkililerinden edindiği bilgiye göre, ilk uygulaması 2000 yılında Avrupa’da gerçekleştirilen ve bir çok ülkede çalışmaları devam eden GSM-R sistemi, demiryolu haberleşme teknolojisindeki yeni Avrupa standardı olarak kabul ediliyor.

  Türkiye’de konforlu ve kısa sürede ulaşım imkanı sağlayan hızlı tren projelerinden ilkini tamamlayan TCDD, YHT’deki mobil iletişim bağlantı sorununun çözümü için başta Avrupa ülkeleri olmak üzere pek çok ülkede kullanılan GSM-R sistemini YHT altyapısına entegre etti.
  (3 Eylül 2009)