• SSK HİZMET DÖKÜMÜ SORGULAMA

 • sskSGK, SSK Hizmet Dökümü'nü (diğer adıyla 4A Hizmet Dökümü), şifresiz olarak kendi resmi sitesinden görebilme imkanını kaldırdı. SSK Hizmet Dökümü'nü artık sadece devletin resmi sitesi "türkiye.gov.tr" üzerinden görebilirsiniz. SSK Hizmet Dökümü'nü görebilmek için bir "e-devlet" şifreniz olması gerekmektedir. "E-devlet şifresi"ni PTT merkez müdürlüklerinden 2 TL karşılığında alabilirsiniz. Yukarıdaki linke tıklayıp, e-devlet şifrenizi girdiğinizde SSK Hizmet Dökümü bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

  İlgili sayfamız >


  Aşağıda SSK ile ilgili tüm konularda yorum yapabilirsiniz. Bu bölüm ziyaretçilerimizin kendi aralarında bilgi paylaşımında bulunmaları ve birbirlerine yardımcı olmaları amacıyla oluşturulmuştur. Küfür ve hakaret içerikli yorumlara yer verilmemektedir.


 • TC KİMLİK NO İLE SSK HİZMET DÖKÜMÜ SORGULAMA

 • sskTC Kimlik No İle SSK Hizmet Dökümü Sorgulaması için ilgili sayfamıza gitmeniz gerekmektedir. Sayfamızda TC Kimlik No İle SSK (4A) Sorgulaması ile ilgili bilgi ve linke kolayca ulaşabilirsiniz.

  TC Kimlik no İle SSK Sorgulama • SSK SİCİL NO SORGULAMA

 • sskSSK Sicil No öğrenmek için ilgili sayfamıza gitmeniz gerekmektedir. Sayfamızda SSK Sicil No (4A Tescil kaydı) Sorgulaması ile ilgili bilgi ve linki kolayca bulabilirsiniz.


  SSK Sicil No Sorgulama • SSK TESCİL KAYDI SORGULAMA

 • sskSSK Tescil Kaydı Sorgulaması için ilgili sayfamıza gitmeniz gerekmektedir. Sayfamızda SSK Tescil Kaydı (4A Tescil kaydı) Sorgulaması ile ilgili bilgi ve linki kolayca bulabilirsiniz.


 • SSK SMS UYGULAMASI

 • sskSGK, SSK konusundaki birçok hizmeti ücretsiz SMS yoluyla vereceği yeni bir uygulama başlattı. SSK SMS Kayıt Uygulaması için ilgili sayfamıza giderek, bu konu hakkında bilgi alabilir, SSK SMS Kaydı yapabilmek için gerekli linke kolayca ulaşabilirsiniz.

 • SSK İLETİŞİM

 • sskSSK ile ilgili tüm adres ve telefonlara bu sayfa yoluyla ulaşabilirsiniz.

 • SGK - SOSYAL GÜVENLİK KURUMU

 • sgkSGK ile ilgili tüm konulara ve bağlantılara, SGK sayfamız yoluyla erişebilirsiniz. Sayfada 4a, 4b, 4c hizmet dökümü sorgulaması, emeklilik süresi ve maaşı hesaplaması gibi online işlemler yapabilirsiniz.

SSK EMEKLİLİK İŞLEMLERİ


SSK İŞVEREN İŞLEMLERİ


SSK E-BİLDİRGE SİSTEMİ


  İşverenlerin, çalıştırdıkları işçilerine ait sigorta prim belgelerini internet üzerinden vermeleri ve bildirimlerine ait tahakkuk bedellerini de otomatik ödeme ve internet bankacılığı yoluyla ödeyebilmeleri için oluşturulan elektronik bir portaldır.

 • SSK e-bildirge hakkında bilgi

 • SSK e-bildirge sistemi hakkındaki tüm bilgilere bu sayfa yoluyla ulaşabilirsiniz.

 • SSK e-bildirge Sistemi Giriş Sayfası


SSK YURT DIŞI İŞÇİ HİZMETLERİ


SSK RANDEVU SİSTEMİ


İSTANBUL'DAKİ SSK HASTANELERİ


SSK İL MÜDÜRLÜKLERİ


SSK - SOSYAL SİGORTALAR KURUMU


  Ülkemizin en büyük sosyal güvenlik kuruluşu olan Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK), Ülke nüfusunun yaklaşık % 50'sine sigorta ve sağlık hizmeti sunmaktaydı.Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu'yla SSK; Emekli Sandığı ve Bağ-Kur ile birlikte kaldırılarak "Sosyal Güvenlik Kurumu" (SGK) çatısı altında birleştirilmiştir.

 • SSK - SOSYAL SİGORTALAR KURUMU

 • sskSSK konusundaki tüm bilgilere, bu sayfadan ulaşabilirsiniz. SSK ile ilgili tüm sorularınıza yanıt bulabilir, online sorgulamalar yoluyla, SSK Hizmet Dökümü alabilir, SSK Sicil No Sorgulaması yapabilir, SSK Emeklilik yaşınızı öğrenebilirsiniz.

 • SGK - SOSYAL GÜVENLİK KURUMU

 • sgkSGK konusundaki tüm bilgilere, bu sayfadan ulaşabilirsiniz. SGK ile ilgili tüm sorularınıza yanıt bulabilir, online sorgulamalar yoluyla, SSK Hizmet Dökümü alabilir, SGK Sicil No Sorgulaması yapabilir, SGK Emeklilik yaşınızı öğrenebilirsiniz.

SSK - SORU VE CEVAPLAR


SSK HABERLERİ


  SSK Blokları'na kentsel dönüşüm

  Ankara Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, 25 Mart Mahallesi'nde bulunan SSK Blokları'nda yaşayan vatandaşlara kentsel dönüşüm müjdesi verdi. Bölge sakinleriyle bir araya gelen Yaşar, "Kimsenin sözüne inanmayın ve kışkırtmalarına gelmeyin. Ben size siyasetçi sözü değil, Fethi Yaşar sözü veriyorum." dedi.

  Emlak İstimlak Müdürlüğü'nün gözetiminde gerçekleşecek olan kentsel dönüşüm projesi ile ilgili Müdür Yardımcısı Gökhan Akkan, "Kentsel dönüşüm sınır ilanı meclise sunuldu. Toplamda 1696 konutun bulunduğu 15 hektarlık alanda çalışmalar, gerekli onaylar alındıktan sonra başlatılacak." diye konuştu.

  Vatandaşın sağlıklı, refah ve huzur içinde oturabileceği konutlar inşa etmek için durmaksızın çalıştıklarını belirten Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, SKK Blokları'nın toplantı salonunda vatandaşlara kentsel dönüşüm müjdesini verdi. İşgalci konumunda olan vatandaşların yıllarca oturdukları mahallelerde ev sahibi olacaklarını belirten Yaşar, "Mart ayı yerel seçimlerinin ardından kentsel dönüşüm olarak öncelikli bölgemiz SSK Blokları olacak. Daha sağlıklı konutlar da yaşamak herkes gibi sizlerin de hakkı. Kimsenin sözüne inanmayın ve kışkırtmalarına gelmeyin. Ben size siyasetçi sözü değil, Fethi Yaşar sözü veriyorum. Bende sizden biriyim. Benim ne koltuk sevdam var, ne de makam derdim var. Benim sevdam halk sevdası, Yenimahalle sevdası. Kimseyi ötekileştirmeden Yenimahalle'de birlik içerisinde yaşama sevdası" dedi. (12 Mart 2014 - Habergalerisi.com)  SGK binlerce emeklinin maaşını yanlışlıkla kesmiş

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, halen emekli olup da ticari faaliyette bulundukları gerekçesiyle Sosyal Güvenlik Destek Primi ödemesi gereken 352 bin 617 emeklinin bu borcunu ödeyemediğini bildirdi. Çelik, 13 bin 551 SSK emeklisine kira geliri nedeniyle sehven kesinti yapıldığını da açıkladı.

  CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Bakan Çelik'in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, "Sosyal Güvenlik Kurumu; emekli olduktan sonra serbest çalıştığı halde bunu SGK'ya bildirmeyen ve dolayısıyla emekli aylıklarından yüzde 15 Sosyal Güvenlik Destek primi kesintisi yapılmayanlara ilişkin bir çalışma yapmış ve vatandaşlarımızın bu durumdan kaynaklı SGK'ya olan borçlarına 19 Ocak 2013'te yürürlüğe giren 6385 sayılı kanunla yeni bir yapılandırma imkânı getirilmiştir. Ancak söz konusu çalışma sonrası yüzde 15 Sosyal Güvenlik Destek Prim kesintisi ödemeyen emeklilerimizin dışında, bir de kira geliri olan vatandaşlarımızın da SGK'da emekli olduktan sonra çalışıyor gibi göründüğü için borçlu gösterildiği ve onların da emekli aylıklarından kesintiye gidildiği haberleri basına yansımıştır" dedi.

  Özel, şu soruları yöneltti:

  Kaçına haciz uygulandı?

  - SGK'ya serbest çalıştığını bildirmekle mükellef emeklilerden bugüne kadar %15 Sosyal Güvenlik destek Pirimi ödemeyenlerin sayısı kaçtır?

  - Bu emeklilerden kaçının maaşına 1/4 oranında haciz uygulanmıştır?

  - SGK'nın yaptığı büyük bir yanlışlık sonucu kira geliri olan emeklilerimiz de sanki emeklilikten sonra çalışıyor gibi görüldüğü ve emekli aylıklarında kesintiye gidildiği haberleri basına yansımıştır. Kira geliri nedeniyle yanlışlık yapılarak emekli aylığı kesilen emekli sayısı kaçtır?

  - İlgili Bakanlık veya Kurum yapılan bu yanlışlıkla ilgili herhangi bir duyuru yapmış mıdır? Yapmamış ise duyuru yapmamasının sebebi nedir?

  - Kira geliri nedeniyle hatalı kesinti yapılan emeklilerimizin maaşlarına ilişkin çalışmalar ne zaman tamamlanacaktır? Çalışmalar şu an hangi aşamadadır?

  351 bin 617 SSK'lı borcunu ödeyemedi

  Çelik, yanıtında, "Halen emekli olup da ticari faaliyette bulundukları ya da esnaflık yaptıkları için Sosyal Güvenlik Destek Primi borcu bulunan ve ödemeyen sayılarına ilişkin olarak Şubat 2013 tarihine ait veriler mevcut olup, bu verilere göre Sosyal Güvenlik Destek Primi borcunu ödemeyen kişi sayısı 351 bin 617'dir" dedi.

  Çelik, şunları kaydetti:

  13 bin SSK'lıya kira geliri nedeniyle borç tahakkuk ettirildi

  "Sosyal Güvenlik Destek Primi borcu için yapılandırmaya başvuran kişilerin maaşına haciz konulmamaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan mükellefiyet türü belirtilmeden gönderilmesi sebebiyle 13 bin 551 SSK emeklisine kira gelirinden dolayı Sosyal Güvenlik Destek Prim borcu tahakkuk ettirilmiştir. Kira geliri elde ettiği için emekli aylıklarından sehven kesinti yapılması nedeniyle hatalı olan kayıtlar, program aracılığıyla otomatik sonlandırılarak yersiz yapılan bu kesintiler, vatandaşlardan herhangi bir belge aranmaksızın aylık aldıkları bankalardaki hesaplarına aktarılmıştır."

  (Kaynak: Milliyet - 26 Kasım 2011)  1 Ayda 63 Bin SSK'lı İşini Kaybetti

  SSK

  1 Ocak'tan itibaren 49 ilde enerji ve vergi desteği uygulamadan kaldırıldı. Bunun işsizliğe yansıması ağır oldu.

  Teşvikler azalınca işveren işçi çıkardı. 1 ayda 49 ilde 63 bin SSK'lı işini kaybetti.

  İstihdamın en çok daraldığı il Diyarbakır oldu. Diyarbakır'da SSK'lı sayısı 4 bin 406 kişi azaldı. Tekstilin merkezlerinden Kahramanmaraş'ta ise 2 bin 996 kişilik bir azalma oldu.

  49 il içinde yalnızca Kilis'te kısmi hareketlilik göze çarptı. SSK'lı sayısı ocak ayına kıyasla şubatta 129 kişi arttı.

  Teşvik Yasası, yatırımcılara ücretsiz arsa tahsilinin yanı sıra yeni çalıştırılacak işçiler için tamamen ya da kısmen SSK prim muafiyeti getiriyor, vergi muafiyeti ve enerji desteği sağlıyordu.

  2009 yılı sonunda yürürlükten kalkan yasadan yararlanma süresi ise yatırımın faaliyete geçmesinden sonraki beş yılı kapsıyor. Dolayısıyla halen yatırımların bir kısmı için teşvik uygulamaları söz konusu. (15 Nisan 2010)

  Sahte SSK Müfettişi Uyarısı

  Nevşehir Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürlüğü yetkilileri, kendini müfettiş olarak tanıtıp yardım toplayan kişilerle ilgili vatandaşları uyardı.

  Nevşehir SGK İl Müdürü Asım Göveren, kendini SGK görevlisi olarak tanıtan bazı kişilerin çeşitli yol ve yöntemlerle işveren, sigortalı ve emeklileri aldatarak menfaat temin etmeye çalıştıklarını tespit ettiklerini açıkladı.

  Son olarak Ürgüp ilçesinde bir işverenin benzer yöntemle dolandırıldığını ifade eden Göveren, "Adının Hatice Balta olduğunu ve SSK müfettişi olarak görev yaptığını beyan eden bir bayan, telefonla bir işverenimizi arayarak Bedensel Engelliler Derneği adına 100 TL karşılığı bayrak satışı yapmış. Kurumumuz veya İl Müdürlüğümüz hiçbir çalışanının bayrak, kitap, dergi, mecmua gibi basılı yayın organlarını satmak gibi bir görevi bulunmamaktadır. Bu hususta bütün vatandaşlarımızın duyarlı olmasını, kurumumuzun adını kullanarak bu tip yardım veya satış talebinde bulunanlara inanmamalarını istiyoruz." dedi.

  Ayrıca vatandaşların il müdürlüğündeki iş ve işlemlerini takip etmek veya hızlandırmak için yardımcı olacağını belirten kişilere de itibar etmemesi gerektiğini söyleyen Asım Göveren, bunları mutlaka anında kendilerine telefon veya elektronik posta yoluyla ihbar etmelerini istedi.
  (29 Aralık 2009)

  SSK Emeklilerine Müjde

  Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bütçe imkanları çerçevesinde emeklilerin durumunu iyileştireceklerini bildirdi. Şimşek, TBMM Genel Kurulunda görüşülen 2010 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

  SSK emeklilerine düzenleme yapılıp yapılmayacağına ilişkin bir soru üzerine Şimşek, Hükümet olarak, bütçe imkanlarının elverdiği ölçüde emeklilerin durumunu iyileştireceklerini ifade etti. Şimşek, ''Ama bütçe imkanları çerçevesinde bunu yapacağız. Eğer ek bir harcama talebiyle karşılaşırsak, bunun gelirini de ortaya koyarız, bu şekilde bütçe disiplinini de koruruz'' dedi.
  (23 Aralık 2009)

  Hastanelerdeki Eski SSK Eczaneleri Açılacak

  Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, devlet hastaneleri ve sağlık ocaklarına eski SSK eczanelerinin açılacağını belirterek, "Beş yıl boyunca neden uğraşıldı? Reform demek yenilik demektir. Reform demek herkesin eskiye dönmesi demek değildir" dedi.

  TEİS Genel Başkanı Nurten Saydan, yaptığı yazılı açıklamada yürürlüğe konulmak istenen düzenlemelerle SSK'lılar, Emekli Sandığı emeklileri, Bağkurlular ve devlet memurlarının eski düzene geri döneceğini söyledi.

  Saydan, "Beş yılda döne döne başı dönen sistem, en baştaki sisteme geri döndü ve bu sefer bütün vatandaşlarımız SSK'lı oldu. Nihayet erişmek istenen son hedef açıklandı. Devlet hastanelerine ve sağlık ocaklarına eski SSK eczanelerini açmak. Buradan sormak istiyoruz; 5 yıl boyunca neden uğraşıldı? Reform demek yenilik demektir. Reform demek herkesin eskiye dönmesi demek değildir." ifadelerini kullandı.

  Yeni düzenlemeler ile mahallelerdeki eczanelerin kapısının vatandaşa kapanacağını savunan Saydan, "SSK'lılar ve onları yıllarca seyredip hallerine şükreden diğer vatandaşlarımız hep beraber eski SSK eczanelerinin tıpatıp aynısı, hatta ismindeki sadece "s" harfi kaldırılarak uygulamaya girecek SGK eczanelerinden ilaç almak zorunda bırakılacaktır." açıklamasını yaptı.

  Saydan şöyle devam etti: "7 milyon 235 bin memur ve bakmakla yükümlü olan kişiler de 15 Ocak 2010 tarihi itibariyle SGK'ya bağlanmış olacak ve 15 Ocak ta SGK'ya geçmeyen 10 milyon yeşil kartlı ve bu kesimlerin tamamı da gece yarısı çıkarılacak bir tebliğ ile SGK eczanelerine gitmek zorunda kalacaklardır. Bu eczanelerden nasıl ilaç verileceği, ne çeşit ilaçlar olacağı ve hasta kuyruklarını eski SSK'lılara soracak olursanız anlatacaklardır. Bu eczaneler çok kısa süre içinde eski SSK eczanelerinde olduğu gibi tek tip tansiyon ilacı, tek tip ağrı kesici ve mümkün olduğunca en az çeşit ilaç bulunacaktır"
  (22 Aralık 2009) • SSK Haberleri

 • SSK ile ilgili güncel gelişmeleri ve SSK haber arşivini, habergalerisi.com sitesinin "SSK" sayfasında bulabilirsiniz.

 • SGK Haberleri

 • SGK ile ilgili güncel gelişmeleri ve haber arşivini, habergalerisi.com sitesinin "SGK" sayfasında bulabilirsiniz.

 • Emeklilik Haberleri

 • SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı ile ilgili emeklilik haberlerini habegalerisi.com sitesinin "Emeklilik" sayfasında bulabilirsiniz.

DİĞER SSK SİTELERİ


 • Ali Tezel - SSK Yazıları

 • Sosyal Güvenlik Uzmanı Gazeteci Ali Tezel, kişisel sitesinde SSK ile ilgili tüm konuları aydınlatıyor ve soruları yanıtlıyor.

SSK TARİHİ


  Sosyal Sigortalar'ın doğuşuna yasal açıdan kaynak teşkil eden ilk hükümler 1936 tarihli ve 3008 sayılı İş Kanunu'nda yer almıştır. Sosyal Sigortalar ve bu alandaki faaliyetleri yürüten kurum olarak Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK), başlangıçta İşçi Sigortaları ve İşçi Sigortaları Kurumu olarak kurulmuş ve uzunca bir süre bu isimle gelişimini sürdürdükten sonra 1965 tarih, 506 sayılı yasa ile bugün kullanılmakta olan nitelendirme ve isim benimsenmiştir.

  3008 sayılı İş Kanunu'nda işçi sigortalarının hangi riskleri karşılayacağı, uygulama alanının ne olacağı ve bunların tedrici ve kademeli bir biçimde kurulması gibi ilkelere yer verilmiş bulunuyordu. Kurulacak sigorta dallarıyla ilgili özel kanunların en geç 15 Aralık 1937 tarihinde çıkarılması öngörülmüş olmasına rağmen, bu alandaki gelişmelerin gerçeklik kazanması, İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemde sağlanmıştır. İkinci Dünya Savaşı'nın faşizmin yenilgisiyle sonuçlanması üzerine dünya çapında kendisini gösteren demokratikleşme hareketleri ve sosyal politikaya ilişkin konularda hız kazanan gelişmeler Türkiye'de sosyal güvenlik açısından da yansımalarını göstermiştir.


  SSK yöneticileri ile sendika temsilcileri bir toplantıda...
  İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemde, Türkiye'de çok partili demokratik hayata geçilmesi, siyasal iktidarları çalışan kitlelerden kaynaklanan taleplere uyum göstermeye zorlayıcı sonuçlar doğurmuştur. Bu dönemin başlangıcında sosyal sigortalarla ilgili olarak iki kanun çıkarılmıştır. Bunlardan birincisi, 27 Haziran 1945 tarihli ve 4772 sayılı İş Kazalarıyla Meslek Hastalıkları ve Analık Sigortaları Kanunu, diğeri ise, 16 Temmuz 1945 tarihli ve 4792 sayılı İşçi Sigortaları Kurumu Kanunu'dur. Bu ikinci kanunla, Sosyal Sigortalar'ın yönetimiyle sorumlu bir kurumun oluşturulması öngörülmüştür.

  Sosyal Sigortalar'ın kuruluşuna iş kazaları ve meslek hastalıkları dalından başlanmış olması, sanayileşmiş ülkelere ait örneklerin etkisi altında kalınmış olmanın bir sonucu sayılabilir. Çünkü henüz zayıf sanayileşme düzeyinde bulunmanın sonucu olarak sigorta açısından öncelik taşıyan sorunlar, iş kazaları ve meslek hastalıkları gibi sanayileşmeyle doğrudan bağlantılı konularda değil, sanayileşmeyle doğrudan bağlantısı olmayan hastalık ve yaşlılık gibi konularda belirmiştir. Nitekim, daha sonra ele alınan malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarıyla ilgili kanunların çıkarılmasında, belli ölçüde de olsa, işçilerden kaynaklanan talep ve baskıların etkili olması da bunu göstermektedir.

  İhtiyarlık sigortası, 2 Haziran 1949 tarihli ve 5417 sayılı ihtiyarlık Sigortası Kanunu ile kurulmuştur. Kanun, 1 Nisan 1950 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Mamullük ve ölüm hallerini kapsayacak yöndeki gelişme, 4 Şubat 1957 tarihli ve 6900 sayılı Maluliyet, ihtiyarlık ve Ölüm Sigortaları Kanunu ile sağlanmıştır. Bu kanunun yürürlüğe giriş tarihi 1 Haziran 1957'dir.

  Hastalık ve analık sigortası, genellikle sosyal sigortaların ilk gelişmelerine konu olmuş bir daldır. Türkiye'de de bu sigorta dalının öncelikle ele alınması öngörüldüğü halde, yurtta gerekli sağlık hizmetlerinin bulunmayışı gerekçesiyle kuruluşu ertelenmiştir. Bu sigorta dalının kuruluşuna yasal temel hazırlayan tasarı, 4 Ocak 1950 tarihinde 5502 sayılı Hastalık ve Analık Sigortası Kanunu'yla kabul edilmiştir. Kanunun öngördüğü düzenlemelerin ve uygulamaların yürürlüğe konulmasına 1 Mart 1951 tarihinde İstanbul ve Trakya bölgelerinden başlanmıştır. Daha sonra İzmir ve Bursa bölgesi kapsama alınmış ve nihayet 10 yıllık yıllık bir program çerçevesinde bütün yurdu kapsayacak yönde çabalar gerçekleştirilmiştir.

  27 Mayıs 1961 Anayasası, genel olarak sosyal devlet anlayışı doğrultusundaki gelişmeler çerçevesinde, sosyal sigortalılara ilişkin konularda da bazı gelişmelerin başlangıcı olmuştur. Anayasa, 48. maddesinde sosyal güvenliğe ilişkin olarak şu hükmü öngörmüştür: "Herkes, sosyal güvenlik hakkına sahiptir. Bu hakkı sağlamak için sosyal sigortalar ve sosyal yardım teşkilatı kurmak ve kurdurmak devletin ödevlerindendir."


  SSK konusunda ilk adım, madencilik sektöründe atıldı......
  Öte yandan, 27 Mayıs sonrasında hazırlanan beş yıllık planlarda da sosyal güvenliğe önemli bir yer verilmiştir. Bu arada, sosyal güvenliğin bir elden yürütülmesi, bütün yurttaşları kapsayacak genel bir sosyal güvenlik düzeninin kurulması, işsizlik sigortası kurulması gibi hedeflere de yer verilmişse de bu hedeflerin gerçekleştirilmesi mümkün olamamıştır.

  17 Temmuz 1964 tarihinde kabul edilerek1 Şubat 1965 tarihinde yürürlüğe giren 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu, 27 Mayıs sonrası dönemde sosyal sigortalar alanında sağlanan gelişmelerin başlıca yasal kaynağını teşkil etmiştir. SSK'nın getirdiği yeni düzenleme ile daha önceki tarihlerde her bir sigorta dalını ayrı bir metin halinde düzenlemek üzere çıkarılmış olan kanunlar tek bir metinde birleştirilirken, çağdaş sosyal politika ilkelerine uygunluk açısından bazı yenilikler sağlanmıştır.

  506 Sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu'nda, "işçi sigortaları kurumu" terimi yerine "sosyal sigortalar kurumu (SSK)" terimi getirilmekle, yalnızca işçileri değil, toplumu oluşturan bütün bireyleri kapsamaya yönelik bir düzenlemenin amaçlandığı ifade edilmektedir.

  Gerçekten de bu düzenleme ile sosyal sigortaların kapsamına belli ölçüde de olsa bir genişleme kazandırılmıştır. 506 sayılı yasa yürürlüğe girmeden önce sosyal sigortaların kapsamı, 3008 sayılı İş Kanunu'nun uygulama alanı ile sınırlanmış bulunuyordu. 1952'de Basın İş Kanunu'nun çıkmasıyla basın işkolunda çalışanlar, 1954'te Deniz İş Kanunu'nun çıkmasıyla gemi adamları SSK kapsamına alınmışlarsa da, İş Kanunu ile öngörülmüş bulunan uygulamanın, "belli sayıda işçi çalıştıran işyerleriyle sınırlı olması" yolundaki hükmü geçerliliğini sürdürmüştür. Buna göre, SSK başlangıçta 10 veya daha fazla işçi çalıştıran işyerlerine uygulanabilmekteydi.

  1952'den sonra çıkarılan çeşitli kararnamelerle bu kapsam 50 bin ve daha fazla nüfuslu şehirlerde 4-9 kişi çalıştıran işyerlerini de içerecek biçimde genişletilmiştir. SSK'nın, çalıştırdığı işçi sayısına bakılmaksızın tüm işyerlerine uygulanması, 506 sayılı yasa ile gerçekleştirilmiştir.

  Söz konusu yasa ile tedricen gerçekleştirilmesi öngörülen bu kapsam genişlemesi, 1971 yılı sonunda tamamlanmıştır. Bir hizmet akdine tabi olarak çalışanlardan bazıları, 506 sayılı yasa ile SSK kapsamı dışında tutulmuşlardır. Bunlar arasında tarım işlerinde çalışanlar ile ev hizmetlerinde çalışanlar önem taşımaktadır. 506 sayılı yasayı değiştiren 24 Kasım 1977 tarihli ve 2100 sayılı yasa ile "tarım işlerinde ücretle çalışanlar" ile "ev hizmetlerinde ücretle ve sürekli olarak çalışanlar" da SSK kapsamına alınmışlardır. Ancak, fiilen tarımda çalışanların çok az bir kısmı (tarım ve hayvancılıkta 1981'de 16.647 kişi) sosyal sigorta kapsamına sokulabilmiştir. 506 sayılı kanunla sigortalının eş ve çocuklarına, malul ve yaşlıların eş, çocuk, ana ve babalarına, dul ve yetimlere de hastalık hallerinde sağlık yardımı yapılması düzenlenmiştir. Ayrıca, söz konusu yasa, topluluk sigortası olanağını sağlamakla 1969'da avukatlık, 1972'de noterlik gibi meslek mensuplarının sigorta kapsamına alınmasına imkân hazırlamıştır.

  Bu gibi kapsam genişletici düzenlemelerin de etkisiyle, SSK kapsamına giren sigortalıların sayısı, 1981 yılında 2.050.164 kişiye ulaşmıştır. Aynı yılda toplam sivil işgücü arzının 17.8 milyon kadar olduğu düşünülecek olursa, gene de nüfusun önemli bir bölümünün sosyal güvenlik uygulamaları dışında kaldığı sonucuna varılabilir.

  SSK'nın finansmanı işçiler ve işverenler tarafından ödenen primlerle sağlanır. Öteden beri işverenlerin topladıkları sigorta primlerini ödemelerinde görülen gecikme ve kayıplar, SSK açısından önemli finansman güçlükleri doğurmaktadır. Sosyal sigortaların finansmanına devlet katılmadığından, gelirin yeniden dağılımına bu yolla sağlanabilecek katkılar sınırlı kalmaktadır. İşçilerin, SSK'nın finansmanındaki katkılarının önemine rağmen, yönetimindeki etkinlikleri sınırlı tutulmuştur.

  Önceden, Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bağlı olarak, "idari ve mali bağımsızlığı olan" bir tüzel kişilik niteliğiyle yönetilmekte ve işlev görmekte olan SSK, 16 Mayıs 2006 tarihinde kabul edilen 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bağlı Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) devir olmuştur.

  (Kaynak: Cumhuriyet Dönemi Türkiye Ansiklopedisi)

SSK HAKKINDA BİLGİ...

  SSK


  SSK (Sosyal Sigortalar Kurumu), T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bağlı bir sosyal güvenlik kurumuydu.

  Türkiye'nin en büyük sosyal güvenlik kuruluşu olan SSK, ülke nüfusunun yaklaşık %50'sine sigorta ve sağlık hizmeti sunmaktaydı.

  SSK, Başkan ve Başkana bağlı birimler ile Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığı Sigorta İşleri Genel Müdürlüğü, Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığı Sağlık İşleri Genel Müdürlüğü ve bunların merkez ve taşra teşkilatından oluşmaktaydı.

  SSK, 16 Mayıs 2006 tarihinde kabul edilen 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bağlı Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) devir olmuştur.

Sayfanın Konuları  SSK, SSK Hizmet Dökümü, SSK No, SSK Sicil No Sorgulama, SSK Sicil No ve TC Kimlik No ile SSK Hizmet Dökümü Sorgulama, SSK Maaş Hesaplama, SSK Emeklilik Süresi, ssk, SSK Öğrenme, ssk, SSK Sorgulama, SSK Pirim, SSK Kurumu, SSK Gün Sayısı, ssk hizmet dökümü sorgulama, SSK Hakkında Bilgi, SSKHizmetDökümü, SSK Sorgu, SSK İsteğe Bağlı Sigorta, SSK SORGULAMA, SSK SORGULAMA, ssk hizmet dokumu, SSK Borçlanması, SSK Sorgu, SSK Primim Ödeniyormu?, Sosyal Sigortalar Kurumu, ssk aylık, ssk, sgk, ssk prim, ssk gün sayısı, ssk prim dökümü, ssk gov tr, ssk sorgulamasi, ssk bilgi, www.ssk.gov.tr. Hatalı aramalar: ssk gov, ssk.com, SsK, sssk, www ssk, sgk.gov.tr ssk, ssk sorgulama, ssk gov, ssk tr, tc no ile ssk sorgulaması yapmak, ssk'dan ne zaman emekli olurum, ssk hakkında bilgi, sifresiz ssk, şifresiz ssk hizmet dökümü, tc ile sgk sorgulama, tc no ile ssk hizmet dökümü, tc kimlik ssk, sSk, SsK, SSk, ssk emeklilik no, ssk emekli primi.