Sayfanın konuları: ÖSYM, ÖSYM Sınav Sonuçları, ÖSYM Yayınları, ÖSYM Aday İşlemleri, ÖSYM Sınav Takvimi, ÖSYM Sınav Arşivi, ÖSYM Adres ve Telefonları, ÖSYM Hakkında Bilgi, ÖSYM 2012 Sınav Takvimi, ÖSYM 2012 Sınavları, ÖSYM 2012 Sınav başvuru Tarihleri, ÖSYM Sınav Ücretleri, ÖSYM sınav Sonuç Açıklama Tarihleri, 2012 ÖSYM Sınav Tarihleri, 2012 ösym takvimi, ösym sınavları, ösym sonuçları, öss, ösys, osym, YGS, LYS

ÖSYM - Öğrenci Seçme ve
Yerleştirme Merkezi

 • ÖSYM RESMİ İNTERNET SİTESİ

  ÖSYMÖSYM (Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi) hakkındaki tüm bilgilere, ÖSYM'nin tüm sınavlarına ve online hizmetlerine ulaşabilirsiniz.


 • ÖSYM 2012 SINAV TAKVİMİ

  ÖSYM (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi) 2012 Sınav Takvimi açıklandı. ÖSYM Sınav Takvimi'ne yukarıdaki bağlantıyı tıklayarak ulaşabilirsiniz. Takvimde, sınav tarihleri, başvuru günleri, sınav yerleri, sınav ücretleri ve sınav sonuçlarının açıklanma tarihleri bulunuyor.


 • ÖSYM Sınav Sonuçları

  ÖSYM tarafından düzenlenen ALS, TUS, ÖSS, ÖSYS, LES, KPSS, DGS, ÜDS, KPDS, KBYS, ALES, YGS ve LYS sınavlarının sonuçlarını bu sayfada görebilirsiniz.


 • ÖSYM Geçmiş Sınav Soru Ve Cevapları

  ÖSYM'nin geçmiş yıllarda yaptığı sınavlara ait soru ve cevaplar bu sayfada yer alıyor. Bu sayfa yoluyla, tüm ÖSS, KPSS, ALES, KPDS, ÜDS, TUS, YÖS, DGS, ALS, YDUS, PMYO, JANA ve JANU sınavlarının soru ve cevaplarına ulaşabilirsiniz.

ÖSYM - Önemli Linkler

 • ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi

  Adayların ÖSYM'ye yapacakları bireysel sınav başvuru ve tercih işlemleri ile kayıt bilgilerini görüntüleme ve takip işlemlerini gerçekleştirmeleri için T.C. Kimlik / Y.U. Numarası ve şifre bilgileri ile Aday İşlemleri Sistemi'ne giriş yapması gerekmektedir.


 • ÖSYM - Genel Duyurular

  ÖSYM'nin sınavlar, sınav sonuçları, şifre edinimleri, personel alımı ve benzeri konularndaki basın açıklamaları ile genel duyurularını bu sayfada bulabilirsniz.


 • ÖSYM Sınav Arşivi

  ÖSYM'nin geçmiş yıllarda yaptığı sınavlara ait tüm verileri bu sayfada görebilirsiniz. Sayfada geçmiş yıllara ait sınav takvimleri, yerleştirme takvimleri, sınav soru ve cevapları, sayısal bilgiler, kılavuzlar bulunuyor.


 • ÖSYM Araştırma ve Yayınları

  ÖSYM tarafından yapılmış araştırma ve yayınları bu sayfada bulabilirsiniz. Sayfada ÖSYM'nin faaliyet raporları, yayımlanmamış tez araştırmaları, testler ve sınava hazırlanma ile ilgili yayınlar, süreli yayınlar ile basılmış araştırma ve incelemeler bulunuyor.


 • ÖSYM Hakkında...

  ÖSYM'nin kuruluşu, tarihsel gelişimi, teşkilat yapısı ve görevleri hakkında bilgi alabilirsiniz.


 • ÖSYM Ulaşım ve Haberleşme

  ÖSYM'nin adresi, telefonları ve ana binalarına nasıl gidebileceğinizi bu sayfada bulabilirsiniz.


 • ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri

  ÖSYM'nin tüm il ve ilçelerdeki Sınav Merkezi Yöneticilikleri'nin telefon ve faks numaralarıyla, adres ve yönetici isimlerini bu sayfada görebilirsiniz.ÖSYM SINAVLARI

ÖSYM Haberleri

 • ÖSYM Haberleri

  ÖSYM internet sitesinin adresi: www.osym.gov.tr


 • Hatalı aramalar: osym.com, ösym.com, osym.com.tr, www ösym com.

ÖSYM Hakkında Bilgi...

 • Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi, kısaca ÖSYM, yükseköğretim programlarına girmek için başvuran adaylar arasından, başarılı olma olasılıkları diğerlerinden daha yüksek olanları seçerek bu programlara yerleştirmek amacı ile 1974 yılında kurulmuş olan devlet kurumudur. Merkezi Ankara'da bulunur.

  Kurum ilk olarak 22 Kasım 1974 tarihinde, Üniversitelerarası Kurul tarafından, 1750 sayılı Üniversiteler Kanunu'nun 52. Maddesi'ne göre, "Üniversitelerarası Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÜSYM)" adıyla kurulmuştur. 1981 yılında yürürlüğe giren 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile Yükseköğretim Kurulu'na (YÖK) bağlanarak" Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)" adını almıştır.

  ÖSYM'nin görevleri 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 10. Maddesi'nde şu şekilde belirlenmiştir:

  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi, Yükseköğretim Kurulu'nun tespit ettiği esaslar çerçevesinde yükseköğretim kurumlarına öğrenci alınması amacıyla sınavları hazırlayan ve yapan, öğrenci isteklerini de göz önünde tutarak Yükseköğretim Kurulunun tespit ettiği esaslara göre değerlendiren, öğrenci adaylarının yükseköğretim kurumlarına yerleştirilmesini sağlayan ve bu faaliyetlerle ilgili araştırmalar ve diğer hizmetleri yapan Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'na bağlı bir kuruluştur.

  (Kaynak: Vikipedi)