Sayfanın Konuları: Maliye Bakanlığı - Kira Beyanname Sistemi, Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi, Kira Beyannamesi, Kira Beyanname Sorgulama

Vergi Takvimi

 • Kira Beyanname Sistemi

  Maliye Bakanlığı, kira geliri elde eden 1 milyon 200 bin mükellefi "Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi"ne kaydetti.


  Bu kişilerin verileri ışığında onlar adına kira beyannamesi dolduruldu ve ödemeleri gereken vergi hesaplandı. Eski sistemde kira geliri elde edenler, kayıtlı oldukları Vergi Dairesi'ne giderek beyanname veriyorlardı. Kaç tane gayrı menkulleri olduğunu ve ne kadar kira geliri elde ettiklerini kendileri beyan ediyorlardı. Yeni sistemde ise Maliye Bakanlığı kaç tane gayrımenkulu olduğunu ve ne kadar kira geliri elde ettiğini tespit ederek, buna göre ödemesi gereken vergi miktarını hesapladı.

  1 Mart'tan itibaren kullanıma açılacak yeni sisteme mükellef, internet ortamında 7 gün 24 saat ulaşma imkanı bulacak. Maliye'nin kendisi için doldurduğu bilgilerin doğruluğunu kabul ederse 'onay' tuşuna basacak. Kabul etmez ise beyannameyi kendi verileri doğrultusunda düzeltecek. "Önceden Hazırlanmış Kira Beyannamesi Sistemi" konusunda daha fazla bilgi almak için yukarıdaki bağlantıya tıklayınız.


 • Sistem nasıl işleyecek?

 • Örneğin Maliye'nin hazırladığı beyannamede Mehmet Bey'in aylık kira gelirinin 1000 TL olduğu tespit edilerek yıllık 12 bin TL'lik kira geliri için beyanname dolduruldu. Konut kira geliri istisnası olarak 2 bin 800 TL düşüldü.

  Mehmet Bey'in ev için yaptığı masraflar düşünülerek "götürü gider" indirimi olan yüzde 25'i tercih ettiği varsayıldı. İstisnadan sonra kalan tutar olan 9 bin 200 TL'den de yüzde 25 indirim yapıldı. Böylece Mehmet Bey için vergi matrahı 6 bin 900 TL'ye düştü. Mehmet Bey'in ödemesi gereken vergi miktarı bu tutarın yüzde 15'i olduğundan; bin 35 TL ödemesi gerektiği hesaplandı.

  Mehmet Bey, 1 Mart'tan sonra sisteme girdiğinde 1,035 TL'lik vergiyi kabul ederse "onay" tuşuna basacak. Etmez ise kendi beyanını belirtecek. Örneğin götürü gider yöntemi yerine gerçek gider yöntemini tercih edebilir. Bu durumda, gayrımenkulu için kendisi tarafından yapılan giderleri belgelendirmek suretiyle brüt kira gelirinden indirebilecektir. Örneğin, evi kredi ile aldıyla kredi taksitlerini; evin bulunduğu apartmanda veya evde yapılan tadilat giderlerini; ev için yapılan sigorta masrafını belgelendirmek koşuluyla düşebilecek. Ayrıca kendisi başka bir evde kirada oturuyorsa, kira ödemelerini de "belgelendirmek" suretiyle brüt kira gelirinden düşebilecek.

  Maliye, Mehmet Bey'in kira gelirini banka ve sigorta hesapları ile kamu kurumlarının ortak veri ambarından aldığı bilgilere göre hesapladı. Ancak Mehmet Bey, Maliye'nin hesabına itiraz ederek yanlış bilgi verirse ne olacak? Maliye'nin bunu tespit etmesi halinde geçmiş 5 yılın vergisi, faiz ve cezasıyla Mehmet Bey'den alınacak. (Kaynak: Hürriyet Gazetesi)