• İŞKUR - TÜRKİYE İŞ KURUMU

 • İşkur'un "www.iskur.gov.tr" adresli resmi internet sitesinde "Kurumsal Bilgi, İş Arayan, İşveren, Özel İstihdam Büroları" ana başlıkları altında, "Kayıt, İş Arama, Kurs Arama, İşbaşı Eğitim, İşsizlik Sigortası, Danışmanlık, Girişimcilik ve TYP (Toplum yararına Program" gibi konularda bilgi sahibi olabilir, kurumun açık iş ilanlarını izleyebilirsiniz.


 • İşkur Açık İş İlanları

 • İşkur'un Açık İş Durumu Sorgulama Ekranı'ndan, mesleklere göre açık işleri görebilirsiniz. Ancak herhangi bir işlem yapılabilmesi için sisteme işveren veya iş arayan olarak üye olmanız ve işveren kaydı/iş arayan kaydı oluşturmanız gerekmektedir. İşkur açık iş ilanları sorgulama ekranı için bu sayfaya bakınız. İşkur üyeliği için ne yapmanız gerektiğini ise İşkur'a Üyelik Kılavuzu'nda bulabilirsiniz.


 • İşsizlik Sigortası

 • İşsizlik sigortası nedir? Hangi durumlarda işsizlik ödeneğinden yararlanılır? Hangi hallerde işsizlik ödeneğinden yararlanmak mümkün değildir? Sigortalı İşsizlere hangi hizmetler sunulacaktır? Bu ve bunun gibi konularda bilgi almak için bu sayfaya gidiniz.


 • İŞKUR Haberleri

 • İşkur ile ilgili güncel gelişmeleri ve İşkur haber arşivini, habergalerisi.com sitesinin "İşkur" sayfasında bulabilirsiniz.

  İŞKUR DUYURULARI

  İşkur'dan Engelli İstihdamına Büyük destek

  Zihinsel ve ruhsal engellilerin istihdam edilecekleri korumalı işyerlerinin kurulması için İŞKUR, en fazla 150 bin TL kuruluş desteği, engelli çalışanların bir yıllık asgari ücreti ile işletme giderlerinin bir yıl boyunca % 60'ını destekleyecek. Devamını oku...

  Tüm İşkur Duyuruları

  İşkur'un işe alım, sınav sonucu vb. gibi tüm duyurularına bu link yoluyla ulaşabilirsiniz


  İŞKUR'A SIKÇA SORULAN SORULAR

  İş Arayanlar

  1. İşkur'un hizmetlerinden internet üzerinden yararlanabilir miyim?

  İş arayanlar, internet üzerinden iş arayan olarak kuruma (İşkur'a) başvurabilir, ardından iş arayabilir, işe başvuru-davet-görüşme süreçlerini internet aracılığıyla gerçekleştirebilirler.  2. İşkur'un hizmetlerinden internet üzerinden yararlanabilmem için neler yapmalıyım?

  İnternet üzerinden işlem yapabilmek için "kullanıcı kaydı" oluşturmalısınız. Kullanıcı kaydı, sistem üyeliği anlamına gelmektedir ve sizin internet üzerinden, kendi adınıza işlem yapabilmenizi sağlayacaktır. Kullanıcı kaydı oluşturduktan sonra, TC Kimlik Numara'nızı ve şifrenizi kullanarak sisteme giriş yapabilir ve kurum hizmetlerinden yararlanmaya başlayabilirsiniz. Sistem girişi, ekranın (web sayfasının) sağ üst köşesindeki "iş arayan girişi" bağlantısına tıkladıktan sonra, t. C. Kimlik numarası ve şifre girilerek yapılabilir.  3. Kullanıcı kaydımı nasıl oluşturabilirim?

  Kullanıcı kaydınızı, ana sayfamızdaki iş arayan için olan "üye ol" bağlantısına tıklayarak veya sağdaki "kısayollar" bölümünden "sistem / iş arayan üyeliği" bağlantısına tıklayarak oluşturulabilir. Üyelik sırasında, TC Kimlik numaranızı bilmiyorsanız, nüfus vatandaşlık işleri genel müdürlüğü'nün sitesinden (üyelik ekranındaki bağlantıyı takip ederek) bulabilirsiniz. Girmiş olduğunuz kimlik bilgileri kimlik paylaşım sistemi'inde doğrulanacaktır. Cep telefonu, elektronik posta adresi gibi iletişim bilgilerinizi ve belirlediğiniz şifreyi girerek kullanıcı kaydınızı tamamlamış olursunuz ve sisteme giriş yapabilirsiniz.  4. Kullanıcı kaydımı tamamladım ancak hesabımı etkinleştirebilmem için sistem tarafından gönderilen onay kodu bana ulaşmadı. Ne yapmalıyım?

  Öncelikle kaydınızı yaparken tercih etmiş olduğunuz e-mail adresi veya cep telefonu numaranızın doğruluğundan emin olmalısınız. Bu bilgilerin doğru olduğundan emin iseniz en yakın işkur birimi ile şahsen veya telefonla bağlantı kurarak onay numaranızı alabilir ve "hesap etkinleştirme" işlemini gerçekleştirebilirsiniz.  5. İş arayan olarak başvuru yapabilmem için kullanıcı kaydımı oluşturmam yeterli mi?

  Yeterli değildir. Kullanıcı kaydı sisteme üye olmayı sağlar. Açık işlere başvuru yapabilmek için, "online işlemler - istihdam - başvuru/kayıt düzenleme" menü adımındaki bölümü doldurmalısınız.  6. Başvuru/kayıt düzenleme bölümünü nasıl doldurabilirim?

  Anasayfamızın sağ üst köşesindeki iş arayan girişine tıklandıktan sonra, TC kimlik numarası ve şifre girilerek sisteme giriş yapılır. "online işlemler - istihdam - başvuru/kayıt düzenleme" menü adımına tıklanır. Burada girmeniz beklenen bilgiler genel olarak özgeçmişinizi ve iş tercihlerinizi içermektedir. Sizden girmeniz beklenen bilgiler, kendinizi işverene tanıtmak için girilmesi gereken zorunlu ve isteğe bağlı bilgilerden oluşmaktadır. Bulunulan sayfadaki bilgi girişi tamamlandıktan sonra, bir sonraki sayfaya "ileri" bağlantısı kullanılarak devam edilir. Öğrenim bilgilerinizi ve meslek bilgilerinizi girmeniz zorunludur.

  Birden fazla girilebilen bilgilerinizi girerken "ekle" komutunu kullanarak, her bir bilgiyi tek tek eklemeniz gerekmektedir. Örneğin: okul bilginizi girerken, bitirmiş olduğunuz her bir okulun (ilk, orta, ünirversite, v.b) öğrenim seviyesi, adı, bölümü, başlama ve bitirme yıllarını girdikten sonra, "ekle" komutunu kullanarak kayıt bilgilerinize ekleyebilirsiniz. "ekle" komutunu kullanmadığınız takdirde, girmiş olduğunuz bilgiler kaydedilmeyecektir.

  Eğer daha önce KPSS sınavına girmiş iseniz, sınav sonuçlarınız otomatik olarak sistem tarafından yüklenecektir. "ileri" bağlantısını kullanarak en son sayfaya geldiğinizde (en son sayfanın adı "işlem sonu"dur), "kaydet" komutunu kullanarak, girmiş olduğunuz bütün bilgiler kaydedilir. Böylece iş arayan kaydınız tamamlanmış olur. Böylece, artık, "online işlemler - istihdam - açık iş ilanları" menü adımından açık işleri listeleyip başvuru yapabilir ya da "online işlemler - istihdam - bana uygun işler" adımından size uygun olan açık işlere başvurabilirsiniz.  7. Sistemin oluşturduğu bilgilerle oluşan özgeçmiş haricinde, kendi hazırladığım özgeçmişi de sisteme yükleyebilir miyim?

  Microsoft word veya pdf formatında hazırlamış olduğunuz özgeçmişlerinizi, "online işlemler à istihdam à başvuru/kayıt düzenleme" menü adımındaki "özgeçmiş ekleme (cv)" sekmesinden sisteme yükleyebilirsiniz. Jpg veya gif formatındaki fotoğrafınızı ise; "online işlemler - istihdam - başvuru/kayıt düzenleme" menü adımındaki "fotoğraf yükleme" sekmesinden sisteme yükleyebilirsiniz.  8. Açık işleri (işgücü istemleri) nasıl görebilirim?

  Ana sayfada "açık iş ilanları" bağlantısı veya sağda "genel bilgiler" altındaki "açık iş durumu" bağlantısı tıklanarak açık işlerin listelendiği sayfaya ulaşılır. Bu sayfada, mevcut açık işler, belli kriterler girilerek sorgulanabilir.  9. Hangi işlere başvurduğumu nasıl görebilirim?

  İşgücü istemlerine yönelik hareketlerinizi, sağdaki "kısayollar" bölümünün altındaki "başvurularım" bağlantısına tıklayarak ulaşılan sayfadan takip edebilirsiniz.  10. İşgücü istemlerine (açık işlere) nasıl başvurabilirim?

  Sağda "genel bilgiler" altındaki "bana uygun işler" bağlantısına tıklayarak ulaştığınız ekrandan, daha önceden girmiş olduğunuz bilgilere göre, size uygun olan açık işleri listeleyebilirsiniz. Açılan sayfada "ara" komutuna tıkladığınızda, size uygun işler sistemden sorgulanmış olacaktır. Çıkan listede, işgücü istemi numarasına tıkladığınızda, işgücü isteminin detaylı bilgisine ulaşabileceksiniz. İşgücü istemini inceledikten sonra, bu sayfada sol alt köşeden "başvur" komutunu kullanarak iş başvurusu yapabilirsiniz. Başvuru tamamlandıktan sonra, işlemin tamamlandığına ilişkin bir mesaj verilir. Başvurunuzun durumunu takip etmek için ise, "başvurularım" adımını kullanabilirsiniz.  11. Sisteme üye oldum. Ancak şifremi unuttum. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

  İşarayan girişine tıkladıktan sonra, "şifremi unuttum" kısayolunu kullanıp, kimlik bilgilerinizi doğrulayarak yeni bir şifre belirleyebilirsiniz.

  İŞKUR TARİHİ

  Türkiye'de iş ve işçi bulmaya aracılık hizmetinin bir kamu hizmeti olarak tanımlanması ve bu alanda resmi bir kurumun görevlendirilmesinin tarihi Batılı ülkelere göre daha yenidir. 1946 yılında kurulan İş ve İşçi Bulma Kurumu, kurulduğu günden bu yana milyonlarca işçi ve işsize hizmet verdi. 2000'li yıllarda köklü bir yeniden yapılanma sürecine girerek İŞKUR'a dönüştü ve her yıl tüm ülke çapında yüzbinlerce kişiyi iş ve meslek sahibi yapıyor.

  Tarihi oldukça eskilere dayanan iş ve işçi bulma hizmetleri önceleri kazanç sağlama amacını güden özel bürolar veya hayır kurumları tarafından yürütülürken Sanayi Devrimi sonrasında sendikaların ortaya çıkmasıyla birlikte bu hizmetler sendikalar kanalıyla yürütülmeye başlandı. 1900'lü yılların başında bu hizmetin bir kamu görevi olarak yapılması gerektiği düşüncesi ağırlık kazanınca devreye belediyeler girdi ve Almanya, Avusturya ve Norveç gibi ülkeler başta olmak üzere Avrupa'da yerel düzeyde iş ve işçi bulmaya aracılık hizmeti yürüten teşkilatlar oluşturuldu.

  Belediyelerin yerel düzeyde yürüttüğü hizmetlerden alınan olumlu sonuçların ülke çapına yayılmasının faydalı olacağı düşüncesi ile paralel olarak modern ulus-devletlerin oluşum süreci çerçevesinde kamu hizmetlerinin merkezileştirilmesi gerekliliği, belediyelere ait büroların birleştirilerek ülke çapında faaliyet göstermek üzere İş ve İşçi Bulma Kurumlarının ortaya çıkmasını zorunlu kıldı.

  Sanayileşmenin hızlanması ve ekonomilerin gelişmesi ile birlikte İş ve İşçi Bulma Kurumları iş ve işçi bulmaya aracılık etme görevi dışında, meslek edindirme kursları açma, işgücü piyasasını takip etme ve gelişimine katkıda bulunma, ulusal istihdam düzeyinin arttırılmasına yardımcı olma ve işsizlik sigortası uygulamasını yürütme gibi fonksiyonlara da sahip oldu ve çalışma hayatında önemli bir konuma yerleşti.

  Türkiye'de İş ve İşçi Bulma

  Türkiye'de iş ve işçi bulmaya aracılık yapma hizmetleri, Anadolu'da hüküm süren Türk devletlerinin geleneksel meslek kuruluşları olan Lonca ve Ahi örgütlenmeleri ile başlamıştır denilebilir. Bu meslek örgütleri, örf ve adetler doğrultusunda hem iş ve işçi bulmaya aracılık hizmetlerini hem de mesleki eğitimler vererek topluma meslek sahibi kişiler kazandırma görevlerini yüzyıllar boyunca sürdürdüler.

  Tanzimat Fermanı ile birlikte başlayan modernleşme süreci tüm geleneksel kurumların olduğu gibi bu örgütlenmelerin de zamanla tasfiye olmasına yol açtı.

  19. yüzyılda çalışma hayatını düzenleyen Nizamnameler hazırlanması yoluyla iş hukukuna ilişkin mevzuat, yavaş yavaş şekillenmeye başladı.

  Cumhuriyet döneminde çalışma hayatı ile ilgili ilk önemli adım, 1926 yılında Borçlar Kanunu'nun yürürlüğe girmesidir. Borçlar Kanunu, çalışma hayatını düzenleyen genel bir kanunun yokluğunda bu alana ilişkin düzenlemeler getirmesi açısından önemlidir. Özünde liberal bir yaklaşımı benimseyen Borçlar Kanunu, işçi ve işvereni denk güçte taraflar olarak kabul etmesinin yanı sıra önemli bir yenilik olarak "toplu sözleşme" kurumunu, o günlerdeki söyleyişle "umumi mukavele"yi iş hukukumuza dahil etti.

  Türkiye'nin, Birleşmiş Milletler bünyesinde 1919 yılında kurulan Uluslararası Çalışma Örgütü (International Labour Organization-ILO)'ne 1932 yılında üye olmasıyla, iş hayatının uluslararası normlara ulaştırılması ve işgücünün koruma altına alınması bir zorunluluk halini aldı. Bu çerçevede hazırlanan ve 1936 yılında yürürlüğe giren 3008 sayılı İş Kanunu Türkiye'de ilk defa çalışma ilişkilerini tüm boyutlarıyla ele alıp düzenleyen genel Kanun olma özelliğinin yanı sıra, iş ve işçi bulmaya aracılık etme hizmetini bir kamu hizmeti olarak tanımladı ve bu hizmetin devlet eliyle yürütülmesini öngördü.

  İş ve İşçi Bulma Kurumu'nun Kurulması

  Ancak bu görevi yürütecek İş ve İşçi Bulma Kurumu (İİBK), İkinci Dünya Savaşı nedeniyle, Kanunun yürürlüğe girmesinden tam 10 sene sonra, 1946 yılında kabul edilen 4837 sayılı Kanun ile kurulabildi.

  Kanun, İİBK'nın hukuki statüsünü "Çalışma Bakanlığı'na bağlı, tüzel kişiliğe sahip, mali ve idari bakımdan özerk, özel hukuk hükümlerine tabi bir kamu iktisadi teşebbüsü" olarak tanımladı ve Kurumu, iş ve işçi bulma faaliyetlerinin yanı sıra işgücü piyasası hakkında bilgi toplamak, iş arz ve talebini düzenlemek, işçi ücretlerini takip ederek fiyat artışlarının geçim sıkıntısına neden olmasını engelleyecek tedbirleri tespit etmek, kalifiye eleman yetiştirilmesi için gerekli çalışmaları yapmak ve iş sözleşmelerinin imzalanmasına aracılık etmek gibi çalışma hayatının genel seyrine ilişkin hizmetleri yürütmekle görevlendirdi.

  Ayrıca, 3008 sayılı İş Kanununun, işverenlere işçi ve işçilere iş bulmak üzere kazanç sağlamak gayesiyle özel büro açılmasını yasaklamasına karşın; 4837 sayılı Kanun, İİBK'ya, kamuya açık toplantı yerlerinde (lokanta, kahvehane gibi) iş ve işçi bulma aracılığı yapmalarına izin verilen kişilere resmi belge düzenlenmesi yetkisini de vererek günümüz özel istihdam bürolarının öncülü sayılabilecek bir yenilik getirdi.

  İİBK, 15 Mart 1946 tarihinde merkez teşkilatının fiilen göreve başlamasından sonra aynı yıl içinde İstanbul, İzmir, Eskişehir ve Bursa gibi büyük şehirlerde de şubelerini oluşturdu ve işe yerleştirme ve mesleki eğitim alanlarında hizmet vermeye başladı. İlk kuruluş yılında işçi eğitim faaliyetlerine yönelen İİBK, İstanbul'da ev hizmetleri, mürettiplik, mücellitlik; Ankara'da ev hizmetleri ve kunduracılık kursları açtı ve 116 işçi yetiştirdi. Sonraki yıllarda kursların yapısı, Türkiye ekonomisinin geçirdiği değişimlere paralel olarak, farklı iş kollarındaki meslekleri de kapsayacak şekilde değişti ve gelişti.

  Yurtdışına İşçi Göçü İkinci Dünya Savaşı sonrasında büyüme hızı artan ekonominin ihtiyaç duyduğu işgücünün yetiştirilmesinde ve istihdam edilmesinde önemli bir rol üstlenen İİBK, 1960'lı yıllarda yeni bir misyon yüklendi: Yurtdışına işçi göndermek.

  Başta Almanya olmak üzere sanayileşmiş Batılı ülkelerin artan işgücü ihtiyaçlarını yabancı işçiler yoluyla karşılamak istemeleri üzerine Türkiye önce 1961'de Almanya ile, ardından 1964'te Avusturya, Hollanda ve Belçika, 1965'te Fransa ve 1967'de İsveç ve Avustralya ile işgücü göçüne ilişkin ikili antlaşmalar imzaladı ve bu işgücü göçüne ilişkin aracılık etme görevi de İİBK'ya verildi.

  Yurtdışına işçi gönderme işlemlerinin başlamasıyla birlikte bir umut kapısı haline gelen Kurumun hizmet binaları önünde dönemin gazeteleri, sinema filmleri ve edebi eserlerine konu olan uzun kuyruklar oluştu, öyle ki 1965 yılında kuruma kayıt yaptıranların sayısı 500 bini geçmişti.

  Bu yoğun talebi karşılayabilmek için kurumsal kapasitesini her anlamda arttırmaya öncelik veren İİBK, 1966 yılında ülke çapında teşkilatlanmasını tamamladı. Bu tarihten itibaren her ilde bir şubesi, iş ve işgücü yönünden önem gösteren bazı ilçelerde de büro şeflikleri ile hizmet veren İİBK'ya kayıt yaptıranların sayısı 1970 yılında 1 milyona ulaştı.

  1970'li yılların başında İİBK, sosyal politika anlamında önemli bir görev daha yüklendi. 1971 yılında kabul edilen 1475 sayılı İş Kanunu ile, özürlü ve eski hükümlülerin işe yerleştirilmeleri ve yöneltildikleri işlerdeki çalışma şartlarının belirlenmesi görevi İİBK'ya verilerek toplumda işe yerleşme açısından dezavantajlı kesimlerin işgücü piyasasına kazandırılmaları sağlanmaya çalışıldı.

  1973 Petrol Krizi ve Sonrası

  1973 Petrol Krizi, ülkemizden işgücü talebinde bulunan gelişmiş Batılı ülkelerin ekonomilerini oldukça etkiledi ve bu tarihten sonra bu ülkelerin işgücü talebi azalmaya başladı. Ancak yurtdışına işçi gönderimi tamamen durmadı, bir yandan az da olsa Batılı ülkelere işçi göçü devam ederken diğer yandan Libya, Suudi Arabistan, Irak ve Kuveyt gibi Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerinden gelen işgücü talebi karşılanmaya çalışıldı.

  Bu şekilde yurtdışından gelen işgücü talebinin azalmasının yanı sıra, özel sektörün ihtiyacı olan işgücünü Kurum aracılığı olmaksızın bulabilmesi, iş arayanların kurum dışındaki kaynaklar vasıtasıyla (ilan, eş-dost aracılığı, doğrudan müracaat vb.) iş bulabilmesi, bütün bunların yanı sıra ekonominin daralmasına paralel olarak özel sektörün işgücü ihtiyacının azalması, İİBK'nın 1970'li yıllarda, hizmet sunumunda gerileme sürecine girmesine neden oldu.

  Yenilenme Süreci

  İİBK, bu sürecin olumsuz etkilerini atlatmak için 1978 yılında teşkilatında köklü bir değişikliğe gitti. Bu çerçevede, Genel Müdürlük bünyesinde bir Genel Sekreterlik makamı ihdas edildi; mevcut birimlere ek olarak 5 Daire Başkanlığı ile bunlara bağlı 23 Şube Müdürlüğü oluşturuldu; hizmetlerin daha etkin bir biçimde yürütülmesi amacıyla 12 il merkezinde (Adana, Ankara, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul, İzmir, Konya, Malatya, Sakarya, Samsun ve Trabzon) Bölge Müdürlükleri kuruldu ve illerdeki Şube Müdürlükleri bu Bölge Müdürlüklerine bağlandı.

  1980'li yıllarla birlikte teknolojik gelişmelerin hızlanması, küreselleşme ve bilgi buldutoplumuna geçiş sürecinin başlaması, tüm dünyada kamu istihdam kurumlarının önemini arttırdı ve fonksiyonlarını genişletti. Gelişmiş ülkelerde bu kurumlar, iş ve işçi bulmaya aracılık etme ve işgücü yetiştirme fonksiyonlarının dışında, işgücü piyasası bilgi sisteminin oluşturulması, aktif işgücü politikalarının uygulanması ve işsizlik sigortası hizmetlerinin yürütülmesi gibi alanlarda da görevlendirildiler. Ayrıca işgücü piyasası ve istihdamla ilgili sosyal taraflar (örneğin, sendikalar) bu kurumlarının yönetimine aktif ve etkin bir biçimde katılmaya başladılar.

  İİBK da bu gelişmelere paralel olarak teşkilat yapısında ve hizmet sunumunda sürekli yenilenmelere gitti. Örneğin, 1987 yılında merkez teşkilatı bünyesinde Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü kuruldu; 1988 yılında yetişmiş işgücünün istihdam edilebilirliğini arttırmak maksadıyla üniversitelerde İstihdam Danışma Merkezleri faaliyet göstermeye başladı; sonraki yıllarda da Kayseri ve Malatya illerinde Günlük İşçi Merkezleri, 21 merkezde de Özel Sektör İstihdam Merkezleri hayata geçti.

  Ortak Projeler

  1990 yılında İİBK ile Almanya Federal İş Kurumumun birlikte yürüttüğü proje kapsamında İş ve Meslek Danışma Merkezleri kuruldu, Kurumun merkezde çalışacak personeline Almanya'da eğitim verildi.

  1993-2000 yılları arasında Dünya Bankası tarafından desteklenen Eğitim ve İstihdam Projesi uygulandı; bu proje kapsamında aktif istihdam tedbirleri ile ilgili faaliyetlere ağırlık verildi; pilot ve model ofisler oluşturulması yönünde ilk adımlar atıldı; Kurum personelinin kapasitesinin geliştirilmesine yönelik hizmet içi eğitimler düzenlendi; merkez ve taşra birimlerinde bilgisayar sayısı arttırılarak birimler on-line olarak birbirlerine bağlandı.

  Ayrıca, 1994 yılında Dünya Bankası ve Özelleştirme Yüksek Kurulu ile ortak yürütülen bir çalışma ile 4046 sayılı Kanun kapsamında, özelleştirilen kamu kurumlarında işçi statüsünde çalışmakta iken iş akitleri feshedilen kişilere yönelik iş kaybı tazminatı ödemesi başlatıldı. İşsizlik Sigortası uygulaması ve tecrübesinin olmadığı ülkemizde gerçekleştirilen ilk pasif işgücü programı sayılabilecek bu uygulama ile özelleştirme sonucu işsiz kalanlara hem belli bir süre maaş ödendi hem de sosyal güvenlik primleri yatırıldı.

  İŞKUR'a Doğru

  İİBK'nın çağdaş kamu istihdam kurumları ile arasındaki en büyük fark olan işsizlik sigortası uygulaması ise 1999 yılında çıkartılan 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu ile hayata geçirilmeye başlandı. Bu Kanunla, işsizlik sigortası hizmetlerini yürütmek görevi İİBK'ya verildi ve Kurum bünyesinde İşsizlik Sigortası Dairesi Başkanlığı oluşturuldu. Ayrıca Kanun, İşsizlik Sigortası Fonu'nun gelir ve giderlerini yönetmek üzere sosyal tarafların da katılımının sağlandığı bir Yönetim Kurulu oluşturulmasını öngördüğü için, içerisinde işçi ve işveren sendikalarından gelen temsilcilerin de bulunduğu, ileride Kurumun Yönetim Kurulu'na dönüşecek olan, Fon Yönetim Kurulu oluşturuldu.

  1980'li yıllarda başlayan sosyal devlet anlayışının genişleme süreciyle birlikte gelişmiş ülkelerdeki kamu istihdam kurumlarının fonksiyonlarının artmasını örnek alarak kendini yenileme sürecine giren İİBK'nın, Kanunlarla kendisine ihdas edilen yeni görevleri ile toplumsal ve ekonomik şartların mecbur kıldığı yeni fonksiyonlarını kapsayan ve Kurumun örgütsel yapısını da kökünden değiştiren 617 sayılı Kanun Hükmünde Kararname, 2000 yılında kabul edildi. Bu KHK ile İİBK, Türkiye İş Kurumu'na (İŞKUR) dönüştürülüyor ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın bağlı kuruluşu olan Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı'nın ilgili kuruluşu haline getiriliyordu.

  Ayrıca sosyal tarafların ve kamu temsilcilerinin, Genel Kurul, Yönetim Kurulu ve İls İstihdam Kurumları adı altında oluşturulan organlarda yer almaları sağlanıyordu. Kurumsal yapısını ve hizmetlerini bu KHK doğrultusunda yeniden yapılandıran ve hatta 23-24 Mayıs 2001 tarihinde ilk Genel Kurul toplantısını gerçekleştiren İŞKUR, 8 Kasım 2001 tarihinde Anayasa Mahkemesinin Hükümete KHK çıkarma yetkisi veren kanunu iptal etmesi sonucunda 617 sayılı KHK'nın da yürürlükten kalkmasıyla hukuki temelinden yoksun kaldı.

  Hukuksal boşluğun giderilmesi amacıyla hazırlanan "Türkiye İş Kurumu Kanun Tasarısı"nın da belirlenen süre içerisinde TBMM Genel Kurulu'nda görüşülememesi nedeniyle kadük olması üzerine Kurumun hukuki statüsü tartışılır hale geldi.

  Köklü Değişim: İŞKUR

  Türkiye'nin yaşadığı siyasi ve ekonomik kriz ortamının sona ermesinin ardından yeniden başlayan Kanun hazırlıkları sonucunda, 5 Temmuz 2003 tarihinde 4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu kabul edildi ve Kurumun hukuki statüsü netleştirildi.

  İŞKUR, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ilgili kuruluşu olarak özel hukuk hükümlerine ve Sayıştay denetimine tabi, tüzel kişiliğe sahip, idari ve mali açıdan özerk bir kamu kurumu olarak tanımlanarak, istihdamın korunmasına, geliştirilmesine, yaygınlaştırılmasına ve işsizliğin önlenmesi faaliyetlerine yardımcı olmak ve işsizlik sigortası hizmetlerini yürütmek üzere kurulduğu belirtildi ve görevleri de şu şekilde sıralandı;
  . İşgücü arz ve talebi arasında aracılık hizmeti yapmak,
  . Ulusal istihdam politikalarının hazırlanmasına katkı sağlamak,
  . İşgücü piyasası verilerini derlemek, analiz etmek ve yorumlamak,
  . Aktif ve pasif işgücü programlarını etkin bir şekilde uygulamak.

  Ayrıca teşkilat yapısında da birtakım değişikliklere gidildi:
  . Genel Kurul, Yönetim Kurulu ve İl İstihdam Kurullarına sosyal taraflar (işçi ve işveren sendikaları ile esnaf ve sanatkarlar konfederasyonları vb.) dahil edilerek Kurumun sosyal diyaloğa açık bir şekilde yönetilmesine olanak sağlandı,
  . Fon Yönetim Kurulu ile Kurum Yönetim Kurulu birleştirilerek tek bir Yönetim Kurulu oluşturuldu ve böylece İşsizlik Sigortası Fonu'nun oluşumunda en büyük katkıyı veren sosyal tarafların bu Fon'un değerlendirilmesinin yanı sıra bu Fon'dan yapılacak ödemeler konusunda da yetki sahibi olması sağlandı,
  . Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı oluşturularak özellikle AB kaynaklı projelerin yürütülmesi için daha etkin bir mekanizma kuruldu,
  . Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığının görevlerini de kapsayacak şekilde İşgücü Piyasası Bilgi Hizmetleri Dairesi Başkanlığı kurularak işgücü piyasası analizlerinin yapılması ve işgücü piyasası bilgi sisteminin kurulmasına odaklanan uzman bir ekip oluşturuldu,
  . İdari İşler Dairesi Başkanlığı ile Muhasebe ve Mali İşler Dairesi Başkanlığı birleştirilerek işlemlerin daha hızlı gerçekleştirilmesi sağlandı,
  . Bölge Müdürlükleri kaldırılıp illerdeki Şube Müdürlükleri "İl Müdürlükleri"ne dönüştürülerek daha çağdaş bir hiyerarşik yapıya ulaşılması ve yerinden yönetimin önem kazanması amaçlandı,
  . Özel İstihdam Bürolarına izin verilerek İŞKUR'un aracılık hizmetlerindeki tekel konumu ortadan kaldırıldı.

  Teşkilat yapısındaki tüm bu yenilikler İŞKUR'un yönetiminde ve faaliyetlerini yürütmesinde sosyal tarafların etkinliğinin arttırıldığı, sadece çalışma hayatının aktörleriyle değil toplumun her kesimiyle temas edebilen, çağdaş bir kamu istihdam kurumu görünümüne ve etkinliğine kavuşmasını sağladı.

  Küresel Kriz ve İŞKUR

  2000'li yılların başında işsizlik sigortasının hayata geçmesiyle birlikte pasif istihdam programlarını başarıyla uygulamaya başlayan İŞKUR, 2008 yılında ABD'de başlayıp tüm dünyaya yayılan küresel ekonomik krizin ülkemize yönelik etkilerini azaltmak amacıyla hazırlanan İstihdam Paketlerinde yer alan aktif işgücü programları kapsamında büyük bir mesleki eğitim seferberliğine girişti. Gerek e-İstihdam uygulamasına geçilmesi, gerekse de krizin etkisiyle kuruma kayıtlı işsiz sayısının artmasıyla birlikte İŞKUR, hizmet sunumunu daha da ileriye taşıyarak daha çok kişiye ulaştı ve daha çok kişinin pasif istihdam uygulamalarından yararlanmasını, meslek sahibi olmasını ve işe yerleşmesini sağladı.

  Mesleki eğitim programları ve kısa çalışma ödeneği uygulamasına öncelik vererek krizin istihdam üzerindeki etkisinin mümkün olan en az seviyede hissedilmesi için büyük çaba sarfeden İŞKUR, Türkiye'nin, AB ve OECD üyesi ülkelerle mukayese edildiğinde istihdam anlamında daha az zarar görmesinde ve daha çabuk toparlanmasında önemli bir pay sahibi oldu.

  (Yazı ve fotoğraflar: 3i Dergisi - Sayı: 1 - 2011)  Sayfanın konuları: İş-Kur, İşkur, Türkiye İş Kurumu, İşkur İş İlanları, İşkur Açık İş İlanları, İşkur Kamu Memur Alımı İlanları, İşkur İhaleleri, İşbul, Türkiye İşbulma Kurumu, Türkiye İş Arama Kurumu, www iskur com, iskur tr...